Dev sanal alışveriş sitesine soruşturma!

Dev sanal alışveriş şirketi Amazon'a soruşturma başlatıldı. Avrupa Birliği (AB), merkezi Amerika'da bulunan şirkete AB'nin rekabet kurallarına uyup uymadığını ortaya koymak amacıyla soruşturma başlattı.

EKONOMİ 17.07.2019, 16:35 17.07.2019, 16:41
Dev sanal alışveriş sitesine soruşturma!

Dünya devi sanal alışveriş sitesi Amazon hakkında, Avrupa Birliği (AB) komisyonu, şirketin AB rekabet kurallarına uyup uymadığını belirlemek amacıyla resmi soruşturma başlattı. AB Komisyonu'nun yaptığı açıklamada Amazon firmasının internet sitesindeki bağımsız satıcılara ait hassas verileri kullanmasının AB rekabet kurallarına uygunluğunun değerlendirileceği belirtildi. Amazon'un, perakendecilik yapmakla beraber platformunda bağımsız satıcılara da yer verdiğine dikkati çekilen açıklamada, "Amazon, bağımsız satıcılar için bir pazar sunarken, şirketlerin platformdaki faaliyetleriyle ilgili verileri toplamaya devam ediyor" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, ön incelemede Amazon'un, pazar satıcıları, ürünleri ve işlemleri hakkında rekabet açısından hassas bilgileri kullandığının tespit edildiği, söz konusu durumun kanıtlanması halinde bunun AB rekabet kurallarına ve anlaşmalarına aykırı olacağı kaydedildi.

Denetleme yetkisi AB Komisyonu'nda

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor. Komisyon, söz konusu soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, bu duruma son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor. 

AA

Yorumlar (0)