Devlet İşi Olmayanlara Mağdur Olmamaları Adına Aylık 1611 TL'ye Varan Maaş Bağlıyor!

Devlet tarafından işi olmayan vatandaşlara sağlanan desteklerden bir tanesi de işsizlik maaşı. İşi olmayan vatandaşlara çeşitli koşulları yerine getirmeleri halinde bağlanan bu maaş aylık 1611 TL'ye kadar ulaşabiliyor. Kamupersoneli.net olarak işsizlik maaşı ile ilgili bilinmesi gereken detayları sizlerle paylaşıyoruz.

EKONOMİ 11.11.2018, 18:35
Devlet İşi Olmayanlara Mağdur Olmamaları Adına Aylık 1611 TL'ye Varan Maaş Bağlıyor!

Bilindiği üzere devlet çok sayıda alanda ve durumda vatandaşlara maddi destekler sağlıyor. 

Bazı koşullar altında veya hiçbir koşul aranmadan sağlanan bu destekler vatandaşların içinde bulundukları durumlardan dolayı mağduriyet yaşamamaları adına veriliyor. 

Devletin bu kapsamda sağladığı en önemli desteklerden bir tanesi de işsizlik maaşı. En az 805 TL olarak verilen ve 1611 TL'ye ulaşan işsizlik maaşını almak isteyen isten vatandaşların sağlamaları gereken koşullar ve başvuruların nasıl yapılacağı detaylarını sizlere aktarıyoruz. 

DEVLETTEN 1611 TL'YE VARAN İŞSİZLİK MAAŞI

İşsizlik maaşı başvurusunda bulunacak olan vatandaşların sağlamaları gereken koşulların başında işten çıkarılmış olma durumları geliyor. Devlet işsizlik maaşı başvuru yapacak vatandaşların işten kendi rızaları dışında çıkarılmış olmalarını istiyor. 

Bu şarta göre çalışanın işveren tarafından işine son verilmesi, iş yerinin iflas etmesi gibi kendi elinde olmayan durumlardan dolayı işinden ayrılmış olması gerekiyor. Sağlanması gereken ikinci koşul ise vatandaşların son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta primlerinin ödemiş olmaları ve iş yerinden ayrılmadan önce 120 prim ödemesi yapmış olunması şartını da yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartları sağlayan vatandaşlara ise aylık 805 TL ile 1611 TL arasında bir maaş bağlanıyor.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

1611 TL'ye varan işsizlik maaşı için vatandaşlar başvurularını internet üzerinden elektronik yada ilgili kurumlara şahsen yapabilirler. Buna göre vatandaşlar e-Devlet üzerinden Türkiye İş Kurumu'nun sistemi aracılığıyla işsizlik maaşı başvurularını yapabilirler. Vatandaşlar bu yöntemin dışında ayrıca İŞKUR Müdürlüklerine giderek başvurularını buradan bizzat da yapabilirler. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (2)
metin 12 ay önce
işsizlik fonunda toplanan paraları sağa sola vereceklerine şu 600 günü 450 civarına düşürüp daha çok vatandaşın yararlanmasını sağlamalılar.i̇şçiden toplanan işçiye verilmeli ve 800 lira gibi komik rakamlar olmamalı....
Ozgul 12 ay önce
Ben şahsen 591 günden işten çıkarıldım 9 gün eksik diye işsizlik maaşı alamadım