Devlet İşsiz Kalan Vatandaşlara 1600 TL Maaş Bağlıyor (Kimler Başvuru Yapabilir?)

Çalışma hayatı içerisinde yer alan vatandaşlar, çalışmakta oldukları iş yerinden kendi rızaları olmadan çıkarılırlar ise devlet bu vatandaşlara iş bulmaları için geçen süre zarfında maaş bağlıyor. Belirli koşulları sağlayan vatandaşlara ödenen ve bir çok nedene bağlı olarak miktarı değişen işsizlik maaşı ödemelerini almak için bilinmesi gereken tüm ayrıntıları siz okuyucularımıza aktarıyoruz.

EKONOMİ 09.06.2018, 09:07
Devlet İşsiz Kalan Vatandaşlara 1600 TL Maaş Bağlıyor (Kimler Başvuru Yapabilir?)

Bilindiği üzere devlet farklı durumlarda bulunan vatandaşlara maddi destekler sağlıyor. Devlet tarafından sağlanan bu desteklerden bir tanesi de işsizlik maaşı. İşsizlik Maaşı, işten çıkarıldığı için işsiz kalan veya çalışmakta olduğu iş yerinde kendi rızası olmadan işten ayrılan vatandaşların mağdur olmamaları adına devlet tarafından Türkiye İş Kurumu aracılığıyla veriliyor. 

Peki, aylık olarak ödenen işsizlik maaşını almak isteyen vatandaşlardan talep edilen koşullar ve başvuru sürecine dair detaylar neler? Kamupersoneli.net olarak tüm bu soruların cevabını siz okuyucularımıza aktarıyoruz. 

İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

İşsizlik maaşı ödemelerinden faydalanmak isteyen vatandaşlardan talep edilen bazı koşullar olduğunu siz okuyucularımıza belirtmiştik. Bu koşulların ilki, işsizlik maaşına başvuru yapacak kişinin işyerinden kendi isteği dışında ayrılmış olması gerekiyor. İş yerinden ya kendi isteğiniz dışında çıkarılmanız ya da başvuru yapacak kişinin çalışmakta olduğu şirketin iflası ve benzeri durumların yaşanması gerekiyor. 

Devlet tarafından sağlanan işsizlik maaşı için talep edilen diğer bir koşul ise, gün ve prim şartı, Mevzuata göre işsizlik maaşı almak isteyen bir vatandaşın en son çalıştığı işinde en az 120 gün primi olması gerekiyor. Bu şarta ek olarak ise işsizlik maaşı için son üç yıl içinde 600 gün prim yatırılmış olması talep ediliyor. 

800 TL İLE 1600 TL ARASINDA

İşsizlik maaşı almayı düşünen vatandaşların merak ettikleri konuların başında işsizlik maaşı tutarları geliyor. İşsizlik maaşı asgari ücrete göre belirleniyor. Ocak ayında yapılan zammın ardından değişen oranların ardından en düşük işsizlik maaşı 811 lira olarak belirlendi. Alınan maaş ve ödenen primlere göre değişkenlik gösteren işsizlik maaşında en yüksek tutar ise 1623 lira.

BAŞVURULAR İŞKUR ÜZERİNDEN

İşsizlik maaşına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar başvurularını Türkiye İş Kurumu aracılığıyla yapacaklar. Başvuru yapmak içinde bir şartın olduğu işsizlik maaşında, başvuru yapacak kişinin işten çıkarıldıktan 30 gün içinde başvuru yapması gerekiyor. Başvurular ister e-devlet üzerin ister İşkur'un internet sitesinden elektronik olarak yapılabileceği gibi İşkur Genel Müdürlükleri aracılığıyla bizzat başvuru yapmakta mümkün. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (3)
Volkan AYDEMİR 2 yıl önce
Merhaba
Şuanki çalıştığım şirket iflasin eşinde ve bu yüzden bizi Haklarımız ile başka bir şirkete tazminat ödemeden devreti.Bu yeni şirket ile devam etmek istemiyorum bu durumdada işsizlik maaşı alabilirmiyim.Tesekkürler..
casım 2 yıl önce
600 günü doldurmak kolay sanki
işsiz 1 yıl önce
1 günlük iş bile bulamıyoruz kalmış 600 gün dalga geçiyorlar fakülte mezunu işsiz boşa okumuşuz devlet üniversteleri kapatsın meslek sahibi yapamıyor