Devlet Kurumlarından Almayı Unuttuğunuz Ödemeler Olabilir

Devlet bünyesine bağlı çeşitli kurumlar aracılığıyla çalışan, çalışmayan, yaşlı, engelli vatandaşlara çeşitli isimler altında bazı ödemelerde bulunuyor. Devlet tarafından yapılan bu ödemelerin çoğu ise hak sahipleri tarafından alınmıyor. Bu haberimizde devlet tarafından yapılan bu ödemeleri siz okuyucularımıza aktarıyoruz.

Devlet Kurumlarından Almayı Unuttuğunuz Ödemeler Olabilir

Farklı durumlarda bulunan vatandaşlara devlet bünyesine bağlı kurumlar aracılığıyla maddi destekte bulunuyor. 

Öyle ki milyonlarca vatandaşlın alabileceği bu ödemeler çok fazla bilinmediğinden alınmıyor. Kamuperosneli.net olarak siz okuyucularımıza devlet tarafından yapılan bu ödemeleri hatırlatıyoruz. İşte detaylar,

DEVLET VATANDAŞLARA ÇEŞİTLİ İSİMLER ALTINDA ÖDEMELERDE BULUNUYOR

SGK'dan Toplu Ödeme;

Çeşitli meslek gruplarında çalışan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemesinde bulunuyor. Bu ödemeler, belirli bir süre boyunca yatıran ancak çeşitli nedenlerden dolayı emekli olamayan çalışanlara SGK ödedikleri primleri geri ödüyor. Toplu olarak bu ödemeyi almak için SGK'ya başvuru bulunmak yeterli oluyor. 

2022 Maaşı; 

Devlet belirlenen şartların olması halinde 65 yaş üstü yaşlılara 2022 adıyla bilinen bir ödemede bulunuyor. Bu ödemeyi sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz 65 yaş üstü vatandaşlar alabiliyor. Bu ödemeyi almak isteyen vatandaşların 484 TL'nin altında bir geliri olması gerekiyor. Bu şartların mevcut olduğu vatandaşlara üç ayda bir ödenmek üzere 780 lira maaş bağlanıyor. Başvurular kaymakamlığa yapılırken ödeme SGK tarafından gerçekleştiriliyor. 

Hasta Bakım Parası; 

Devlet, ağır engelli olduğu bildirilen bir vatandaşa bakan yakınına evde bakım parası maaşı bağlıyor. Bu maaşın alınabilmesi için tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alınması ve raporda ağır engelli yazması şartı aranıyor. Bu şartların bulunması halinde devlet 1068 lira maaş ödüyor. Başvurular ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın il ve ilçe müdürlüğüne yapılıyor. 

Muhtaç Maaşı;

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü yüzde 40 ve üzeri engelli olup da sosyal güvencesi bulunmayan engelliler, yaşlılar ile anne veya babası olmayan (yetim) muhtaç çocuklara destek ödemesinde bulunuyor. 680 lira ödenen bu maaşa ek olarak ise sağlık hizmetleri de ücretsiz hale getiriliyor. Muhtaç aylığı adından ödenen bu ödemeyi almak için ise başvuranın gelirinin olmaması ya da 484 lirayı aşmaması koşulu bulunuyor. 

Emzirme Ödeneği; 

Sosyal Güvenlik Kurumu doğum yapmış annelere emzirme ödeneği ödemesi yapıyor. Koşulsuz olarak yapılan bu ödemede anneye her doğum için 149 lira destek veriliyor. Bu ödemeyi almak isteyen anneler SGK müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapabilirler. 

İşgörememezlik Ödemesi; 

Rapor parası olarak da bilinen bu destek ödemesini herhangi bir işyerinde çalışan biri meslek hastalığına yakalanan veya iş kazası geçiren sigortalılar alabilir. Bunun için hastanede rapor yazılması şartı var. Hastane raporunun ardından çalışana patron ödeme yapmaz SGK ise günlük olarak ödeme yapar.  Bu ödemeler günlük olarak en az 33.82 olarak hesaplanırken ödemeler PTT aracılığıyla yapılır. 

Çeyiz Ödemesi

Yetim bir kız çocuğu evlenirse devlet çeyiz parası ödemesinde bulunur. Bu ödeme SSK veya Bağkur’lu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına yapılırken evlenen kıza ise 24 aylık maaşı toplu olarak ödenir. Başvurular ise SGK'ya yapılır. 

Cenaze Ödemesi

Ölüm Parası, Eğer sigortalı olarak çalışan ve en az 360 gün primi ödenen bir vatandaş vefat ederse yakınlarına cenaze yardımı ödemesi yapılır. 594 lira olarak ödenen bu ödemeye başvurular 5 yıl içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılabilir. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE