Devletin Annelere Sağladığı 1015 TL Kreş Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Devlet çok sayıda alanda olduğu gibi çalışan annelere de bazı alanlarda maddi destekler sağlanıyor. Devlet tarafından çalışan annelere sağlanan önemli desteklerden bir tanesi de kreş desteği. Peki devlet tarafından sağlanan kreş desteğinden kimler faydalanabilir? Detayları haberimizde aktarıyoruz.

Devletin Annelere Sağladığı 1015 TL Kreş Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Bilindiği üzere devlet çalışan ve çalışmayan annelere maddi konularda bazı destekler sağlayarak onların mağduriyet yaşadıkları alanları en aza indirmeyi amaçlıyor. 

Bu çerçevede çalışan annelere yönelik devlet tarafından kreş desteği sağlanıyor. Kamupersoneli.net olarak çalışan annelere sağlanan kreş desteğine ilişkin ayrıntıları siz okuyucularımıza aşağıda aktarıyoruz. 

ÇALIŞAN ANNELERE 1015 TL KREŞ DESTEĞİ SAĞLANIYOR

Annelerin iş hayatına atılmalarında en büyük sıkıntılarından birisi de çocukların nereye bırakacağım konusu geliyor. Çoğu anne bu sebepten dolayı iş hayatına atılmazken devlet bu konuda adım attı. Çalışan annelerin belirli yaş aralığında bulunan çocuklarına kreş desteği sağlayarak kadınların iş hayatında daha çok yer almalarını sağladı. 

Bu projeye bağlı olarak devlet belirli koşullar altında annelere kreş desteği sağlayacağını duyurdu. Kadın çalışanlara yönelik kreş desteği, ek bir destek. Ancak ek bir ödeme değil. Düzenleme kapsamında işveren tarafından kreş ve gündüz bakımevi için çalışanın ücretine ilave olarak yapılan ödeme, gelir vergisinden istisna ediliyor, yani vergi dışı bırakılıyor. Bu destekten faydalanmak isteyen annelerin çocuğunu gönderdiği kreş ve gündüz bakımevinin özel sektörde faaliyet göstermesi şartı bulunuyor. 

Bu koşula göre çocuklarını kamuya ve kamu tüzel kişiliğine ait kreş ve gündüz bakımevlerine gönderen çalışanlar için vergi istisnası uygulanmayacak. Ayrıca söz konusu destekten yararlanmak için herhangi bir çocuk sınırı yok. Yani kadınlar kaç çocukları olursa olsun her çocukları için bu destekten faydalanabilirler. Kreş desteği içi başvurular ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın il müdürlüklerine yapılacak. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE