Devletin İşi Olmayan Vatandaşlara Mağdur Olmamaları Adına Sağladığı 1611 TL'ye Varan Maaş Nasıl Alınır?

Devlet işi olmayan vatandaşlara iş bulmaları için gerekli süre zarfından mağdur olmamaları adında işsizlik maaşı bağlıyor. Belirli koşullar altında sağlanan bu işsizlik maaşı 1611 TL'ye kadar çıkıyor. Peki işsizlik maaşı nasıl ve nereden alınır? Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 06.10.2018, 19:30
Devletin İşi Olmayan Vatandaşlara Mağdur Olmamaları Adına Sağladığı 1611 TL'ye Varan Maaş Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere devlet çok farklı durumlarda bulunan vatandaşlara maddi ve manevi destekler sağlıyor. 

Bu desteklerden bir tanesi de işi olmayan vatandaşlara verilen işsizlik maaşı. Kamupersoneli.net olarak siz okuyucularımıza işi olmayan vatandaşlara verilen işsizlik maaşına dair detayları aktarıyoruz.

İŞSİZLİK MAAŞINA DAİR DETAYLAR

Devletin işi olmayan vatandaşlara bir işe başlamaları içn geçecek olan süre boyunca mağdur olmamaları için sağlanan işsizlik maaşını almak için sağlanması gereken bazı başvuru koşulları bulunuyor. 

Bu koşulların ilki çalışanın haklı bir sebep dışında iş yerinden kendisine bağlı olmayan nedenlerden ayrılmış olması gerekiyor. Bu şartla göre çalışanın iş yerinden kendi isteği dışında çıkarılması, iş yerinin iflas etmesi gibi durumlardan dolayı işinden ayrılmış olması en önemli koşul. Bu şartın yanı sıra vatandaşların son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta primlerinin ödenmiş olması isteniyor. Ayrıca son günlerde değiştirilmesi gündem de olan ancak halen yürürlükte olan şarta göre iş yerinden ayrılmadan önce 120 prim ödemesi yapmış olunması gerekiyor. 

Başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlara ise en az 805 TL en fazla ise 1611 TL maaş ödeniyor. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Siz okuyucularımıza yukarıda aktardığımız başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlar işsizlik maaşını almak için İŞKUR internet sayfası yada e-Devlet üzerinden elektronik olarak ya da İŞKUR Müdürlüklerine şahsen de yapabilecekler.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (5)
Selin 10 ay önce
Kargo ücretlimi
gülay arslan 10 ay önce
ev hanımları bu şartlardan faydalanabilir mi
ADNAN YILMAZ 10 ay önce
OĞLUM ASKERDEN GELELİ 3.AY OLDU BU MAŞI ALABİLİRMİ
Hacı ömer şirin 10 ay önce
Çalışmış olduğun işyeri iş fesih verdi toplamda 572 gün çıkıyor bundan nasıl yararlanırım 3 çocuk babasıyım sizlerden bu konuda yardım bekliyorum tşk ederim.
Ferdi tastan 1 ay önce
Avusturya için yalıtım ustasiyim ama lise mezunu değilim gidebilir miyim ve nereye başvurmam lazim