Devletten En Az 6 Bin 848 TL Destek ! Kimler Yararlanabilir?

Asgari ücretli bir anneye devlet tarafından destek veriliyor. Bu desteğin tutarı en az 6 bin 848 TL şeklindedir. Devlet tarafından çocuğu olan kadınlara süt parası, doğum yardımı ödenirken, çalışıyorsa izindeyken maaşı da ödeniyor.

EKONOMİ 24.09.2019, 15:29
Devletten En Az 6 Bin 848 TL Destek ! Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde kadınların çocukları olunca iş hayatından kopmaması için pek çok destek düzenlemesi bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak çalışan anneler doğum yaptıklarında 3 ayrı ödeme alabiliyorşar. Bu tutar ise en az 6 bin 848 TL'dir.

VERİLEN DESTEKLER

Anneler sağlanan destek tutarı çocuk sayısına ve brüt maaşa göre arttığı gibi 4 bin lira brüt ücreti olan bir anne için ödenen toplam miktar ilk çocukta 10 bin 435 liraya, üçüncü çocukta ise 10 bin 735 liraya kadar çıkıyor.

Annelere devlet tarafından doğum yardımı da yapılıyor. Bu destekten yararlanabilmek için annenin çalışma şartı bulunmamaktadır. Buna göre tüm annelere bebeğin yaşaması şartıyla çocuk sayısına göre ödeme yapılmaktadır. Peki bu ödemeler ne kadar olacak?

İlk çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400 lira, üçüncü ve sonrasındaki çocuklarda 600 lira olarak ödeme yapılıyor. Bu paralar annenin hesabına yatırılıyor. Bu destekten yararlanmak isteyen annelerin sadece kaymakamlıklara başvuru yapmaları yetmektedir.

Doğum öncesi ve doğum sonrası 8'er hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin yapan annelere, bu sürelerde maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödeniyor. Toplam 112 güne denk gelen bu sürede annelere brüt maaşlarının üçte ikisi tutarında para veriliyor. Asgari ücretli bir annenin alacağı para, en az 6 bin 367 lira 57 kuruş seviyesinde oluyor. Bu parayı alabilmek için raporu işyerine teslim etmek yeterli oluyor. İşlemler işyeri tarafından yapılıyor.

Annelere yapılan bir diğer destek ödemesi ise süt parasıdır. Bilindiği gibi süt parası her yıl artıyor. Buna göre süt parası 2019 yılı için 180 TL olarak uygulanıyor. Çalışan anneye ödenen bu para, anne çalışmadığı zaman sigortalı babaya veriliyor. Tüm bu ödemeleri e-Devlet'ten takip etmek ve kendi hesabınıza yönlendirmek de mümkün.

Yorumlar (6)
Minekaya erdem 3 hafta önce
2 çocuğun var ev hanimiyim cocuk parasi felan almadım hic 05077110815
Derya 3 hafta önce
4 çocuğum var ev hanımıyım çocuk parası almadım hiç
Yeliz 3 hafta önce
2 çocuğum var ev hanımıyım çocuk parası almadım ikisindende almadım şuan alabilirmiyim
Tura 3 hafta önce
Ben çalışıyorum ama eşim çalışmıyor 3 yaşında bir çocuğum var kirada oturuyorum aldigim maaş yetmiyor lütfen bana destek olunuz ben istanbul'da oturuyorum sultan güzide lütfen bana yardım ediniz
Turan 3 hafta önce
Turan Türkoğlu ben okadar baş vurdum ki hiç çocuk parası alamadım her yere basan vurdum kirada oturuyorum 3 yaşında bir çocuğum var
nebati5230 3 hafta önce
emine,azaklı,karıbanları,kapıdan,kovuyorlar,sizler,ğörmüyorsunuz