Devletten Suriyeli işçi çalıştırana 11 bin 400 TL destek

İşvereni, Suriyeli işçi çalıştırmaya teşvik için Çalışma Bakanlığı öncülüğünde başlatılan programa göre, Suriyeli işçi çalıştırılan iş yerlerine 11 bin 400 TL'ye kadar destek verilecek. Böylece Suriyeliler artık sigortalı olarak da çalıştırılabilecek. İstanbul’da, Temmuz Ağustos aylarında kaçak yabancı işçi çalıştırılan işyerlerine yönelik bilgilendirme ve uyarılardan sonra bakanlıktan yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde kaçak işçi çalıştırma konusunda denetimlerin ağırlık kazanacağının da altı çizildi.

EKONOMİ 05.09.2019, 11:39
Devletten Suriyeli işçi çalıştırana 11 bin 400 TL destek

Çalışma Bakanlığı, Suriyeli işçi çalıştırılan iş yerlerine 11 bin 400 TL'ye kadar destek verileceğini duyurdu. Bu proje ile Suriyelilerin sigortalı çalıştırılmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Hal böyle olunca kaçak yabancı işçi çalıştıranlara yönelik yaptırımlar da devreye giriyor. İstanbul’un da aralarında bulunduğu beş ilde Suriyeli işçilerin sigortalı çalıştırılmasına yönelik program yürütülüyor. Program kapsamında, 1 Suriyeli + 1 Türk işçiyi işe alan işverene, 11 bin 400 liraya kadar teşvik veriliyor. 

Bilindiği gibi, İstanbul’da kaydı bulunmayan Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere gönderilmesi, kaçak Suriyeli ve başka ülkelere mensup yabancı işçi çalıştırılmasının önlenmesi amacıyla tanınan süre 25 Ağustos’ta doldu. Sosyal güvenlik denetmenleri, temmuz ağustos aylarında rehberlik hizmeti kapsamında, kaçak yabancı işçi çalıştıranlara yönelik yaptırımlar konusunda işyeri ziyaretleri yaparak işverenleri ve meslek örgütlerini uyardı. Bundan sonra yapılacak denetimlerde kaçak yabancı işçi çalıştırdığı tespit edilenlere yönelik yaptırımlar uygulanmaya başlanacak. Kaçak yabancı işçi çalıştırmaya yönelik İstanbul’daki bu uygulama diğer illere de yaygınlaştırılacak.

Yapılacak denetimlerde, İstanbul’da kayıtlı olmadığı tespit edilen geçici koruma statüsündeki Suriyeliler, kayıtlı bulundukları illere gönderilecek.

1 Suriyeli işçiyi sigortalı olarak işe alan işveren, 1 Türk işçi ile birlikte 6 ayda toplam 11 bin 400 TL teşvikten yararlanacak.

Türkiye’ye sığınan Suriyeliler ile Türk işçilerin iyi koşullarda çalışmasını sağlamak, işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak ve sigortalı çalışabilmeleri için kayıtlı istihdama geçiş programı (KİGEP) yürütülüyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi işbirliğiyle yürütülen program, şimdilik İstanbul, Bursa, Adana, Hatay ve Konya illerini kapsıyor. Bu illerde istihdam edilecek her bir Suriyeli ve Türk işçi için, sosyal güvenlik prim bedeline karşılık aylık 950 TL teşvik sağlanacak. Teşvikten yararlanmak için Türk işçinin yeni istihdam edilmesi şartı aranmıyor, halen çalışmakta olan işçiler için de teşvik alınabilecek.

Program kapsamında sağlanan teşvik 6 ay devam edecek.  Ayrıca, Suriyeli işçiler için yapılacak 372 TL tutarındaki çalışma izni masrafları da karşılanacak.  İstanbul, Adana, Bursa, Hatay ve Konya’da 1100 Suriyeli ve 1100 Türk işçi için teşvik sağlanacak. Ayrıca, 1600 Suriyeli işçinin çalışma izni ücretleri karşılanacak.Teşvikten yararlanabilmek için istihdam edilen işçilerin kesintisiz çalıştırılması ve primlerinin ödenmesi gerekiyor.

ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan, kontenjanın yaklaşık yarısı için başvuru aldıklarını belirtirken, İstanbul’da yabancı kaçak işçilere yönelik denetimlerin artması nedeniyle burada ilginin daha fazla olduğunu vurguladı.

Özcan, ilk etapta 5 ilde toplam 2 bin 200 kişi ile başlattıkları programın etki analizini yapacaklarını, başarılı olması halinde başka illere de yaygınlaştırılarak, kişi sayısının artırılacağını belirtti. Özcan, ikinci aşamada artı 7 bin kişi için daha teşvik sağlanmasının söz konusu olduğunu, bunun için kaynaklarının bulunduğunu ifade etti. Özcan, programın mevcut beş ile ilave olarak Ankara, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa, İzmir, Manisa ve Sakarya gibi talep alınan ve uygun görülen illere de yaygınlaştırılacağını vurguladı.

ILO Türkiye Ofisi olarak Suriyeliler için işyeri uyum programları düzenlediklerini belirten Özcan, Türk işçilerle eşleşme yaptıklarını, bu sayede işyeri kültürüne ve çalışma ortamına daha kolay uyum sağladıklarını kaydetti.

Yorumlar (60)
yusuf 3 ay önce
kendi insanımız ne olacak bizim ya bune bicim adalet boyle yaz>k gunah kendi ulkemizde 3. vatandaş olduk
Saniye ğültekin 3 ay önce
Rabbim bildigi gibi yapsın şu igrenç suriyeli arap lar ne kadar önemli degerliymiş yazıklar olsun kaç yıldır iş arıyom iş kurdan ordan burdan yüzümüze kapılar kapatılıyor devlet elin gavuruna hem iş hemde kendisi her türlü yardımı nı yapıyor bizlere ne yardım nede iş veriyor yarı aç yarı tok sürüyoruz eşim hasta ve hiç gelirim yok evim kira kendim temizlik haftada bi iki gün yöymüye çıkarsa evi idare etmeye çalışıyorum ve faturalarımı ödeyemedim hepsi icralık oldu
Caner can 3 ay önce
Bu nebicim iktidar bir an önce değişmeli erken seçim olmalı vatani mahvettiler ulan ben tc vatandaşıyım işsizim sen suriyeliyi garantiye alıyosun hainler
muharrem karalı 3 ay önce
kendi işsizlerimiz ne olacak 7aydır zim
Ali 3 ay önce
Yakında bizi bu ülkeden koyacaklar 8 aydan issizim eşimi doktora bile goteremiyorum...adalet yok
Halime akgün 3 ay önce
Saglık meslekte okuyan öğrencilerimize iş imkanı verecek olan devlet suriyelilere veriyorsunuz da bizim çocuklarımız evde oturup armut mu toplayacak meslek liselerini kapadın o zaman anadolu liseleri yapin 11 milyarlık destekleri biriktiripte tam tesekkurlu anadolu liseleri açın mahale liselerinden ne olacak ki Allah cocuklarimizın sonunu hayretsin birde 5 çocuk olsun diyorlar ayıp gelecegi goremeyen cocuk ne yapsin
Selcuk 3 ay önce
Hee teşvik edin. Sonra calistirsin 2 ay sonrada patronlarini oldursun . sunlara yaptiginiz bu gusellikleri afrikali lara yapsaydiniz simdi bircok alanda dunyada ileri bi adim atmistik
Onur 3 ay önce
Suriyeli sizin ananizi siksin türk vatandaşı burda aç kalsin Suriyeli gelsin çalışsın iş yeri de teşvik alsın ben böyle adaletin amk koyayim
Aydın okutucu 3 ay önce
Arkadaş teknik eğitim lisans 2012 mezunuyum hala doğru düzgün iş bulamadım sebebi fazla okul okumak vasıfsız çalıştıran da haFtada 6 gün 12 saat çalıştırıyor asgari ücret olarak mesai yok sosyal hak yok. Bu nasıl bir adalet anlamış değilim elinde işsiz kalifiye eleman var ama hepsi farklı iş kollarinda ve neredeyse açlık sınırında. Verdiğimiz oylar ve memlekete sahip çıkmanın karşılığı bu olmasa gerek
Nevin 3 ay önce
Bu ne ya şimdi de işmi veriyor bizgitsin diyok bunlar iş veriyorlar bizim çocuk larımızada destek verinde üniversite bitirdiler hala iş yok neymiş kps neymiş mülakat azıcık vatandaşı düşünün yaa
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın