Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye Sert Vergi Basın Açıklaması

ABD'nin, Türkiye'den alüminyum ve çelik alınması kapsamında uygulanan vergi miktarlarını iki katına çıkardığını açıklamasına Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamaların detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

EKONOMİ 11.08.2018, 05:05
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye Sert Vergi Basın Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin alüminyum ve çelik ihracatında alınan vergileri iki katına çıkarmasına bir tepki de Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy söz konusu karara yönelik açıklamalarda bulundu. Hamdi Aksoy'un yapmış olduğu açıklamalar ise Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. 

ABD'NİN SKANDAL VERGİ KARARINA TEPKİ

ABD tarafından vergi kararına ilişkin Dışişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan basın açıklamasında, alınan bu kararın devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığı vurgusu yapıldı. Vergi artırımı gibi uygulamaların ABD'ye bir kazanç sağlamayacağının ifade edildiği basın açıklamasında ayrıca iki ülke arasındaki müttefiklik ilişkilerinin de zarar gördüğü vurgulandı.  ABD tarafından alınan bu kararlara her türlü karşılık verileceğinin açıklanmadığı o değerlendirmelerde aşağıda yer alan ifadeler kullanıldı. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un ABD Başkanı Trump’ın Ülkemizin ABD’ye Gerçekleştirdiği Alüminyum ve Çelik İhracatına Ek Vergi Uygulamasına İlişkin Attığı Tweet Hakkında Soruya Cevabı

Başkan Trump’ın, Dünya Ticaret Örgütü kurallarını hiçe sayarak, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir. ABD, bu tür yaptırım ve baskılarla işbirliği yönünde hiçbir sonuç elde edemeyeceğini, yalnızca çetin sınamalardan geçerek kazanılan müttefiklik ilişkimize zarar vereceğini bilmelidir. Türkiye’ye karşı atılan tüm adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir. Türkiye her zaman sorunların diplomasi, diyalog, iyi niyet ve karşılıklı anlayışla çözülmesinden yanadır.

Kamupersoneli.net - ANKARA


 

Yorumlar (0)