Doğalgaza 1 ayda yüzde 30 zam yapıldı! Protesto için imza kampanyası başlatıldı

1 Eylülden geçerli olmak üzere doğalgaza 14,9 zam yapıldı. 1 Ağustos'ta 14,97 daha zam yapılmıştı. Bir ay içerisinde doğalgaza yapılan yüzde yaklaşık 30 oranında ki zamma tepkiler gecikmedi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) doğal gaz fiyatlarına yapılan zamları protesto etmek için imza kampanyası başlatıldı.

EKONOMİ 01.09.2019, 17:47
Doğalgaza 1 ayda yüzde 30 zam yapıldı! Protesto için imza kampanyası başlatıldı

Türkiye'de zam yağmuru devam ediyor. Elektrikten suya, Taksiden okul servislerine, gıdadan akaryakıta, doğalgazdan toplu ulaşım araçlarına varana kadar her alanda zam yapılıyor. Ama bir ay içerisinde en çok zamlanan arasında akaryakıt fiyatları ve doğalgaz geliyor. 

Doğalgaza 1 Ağustos 2019 tarihinde 14,97 zam gelmişti. Doğalgaza yapılan bu yüksek zama tepkiler sürerken dün bir daha zam geldiği açıklandı. Bu son gelen zamlar ile birlikte doğalgaza bir ay içerisinde yüzde 30 zam gelmiş oldu. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) doğal gaz fiyatlarına yapılan yüzde 14,90 zam oranına karşı başlatılan kampanyaya imza atanların sayısı 50 bine yaklaştı.

“Change.org” internet sitesinden “Doğal gaza yapılan zamlar acilen geri çekilsin” çağrısıyla açılan kampanyaya şu ana kadar 45 binin üzerinde vatandaş imza attı.

Sanayicilerin tepkisi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, dün yaptığı yazılı açıklamada doğal gaz fiyatına yapılan yüzde 14,90 zam oranına ilişkin olarak "Bu zamlar üretim ekonomisine zarar verebileceği gibi destek olduğumuz enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmıyor." ifadelerini kullanmıştı.

Doğal gaz fiyatına ağustos başında yüzde 14,97 zam yapıldığını anımsatan Bahçıvan, 1 Eylül 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 14,90 daha zam kararının Türk sanayicisine istişare edilmeden yapılmasını doğru bulmadıkları, değerlendirmesinde bulunmuştu.

OECD’de enerji fiyatları artışında Türkiye lider

Türkiye’de elektrik fiyatlarına en son 1 Temmuz 2019 tarihinde yüzde 15 zam yapılmıştı. Böylece bir yılda elektriğe yapılan toplam zam yüzde 42’yi bulmuştu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) rakamlarına göre, enerji sektörü enflasyon oranında Türkiye açık farkla ilk sırada.

OECD nisan ayı rakamlarına göre, Türkiye’de yüzde 17,3’e çıkan enerji sektöründeki enflasyon oranı, OECD genelinde ortalama yüzde 3,8 oranında, AB’de yüzde 4,8 oranında, G7 ülkelerinde ise yüzde 3,1 oranında artış gösterdi.

Yorumlar (30)
mehmet akcan 4 ay önce
yazıktır bu insanlara biz emeklilere verdigi zam %4 bir kalemde dogalgaza %32 zamharam zehir olsun bunların aldıgı maaşlara
Çaça 4 ay önce
Yuhh yaa kimse buna dur demeyecek mi kardeşim
Sultan zeybek 4 ay önce
Yazıklar olsun ne diyelim memura zam %4 u zor verirler vekile %23 asgari ücretliler i saymıyoruz bile yakında zam a da zam yapacaklar eskiden sene de 1 iki zam gelir di şimdi her ay sasirdik mı yoook milleti enflasyona bogdurmak dan başka bişey yok sonuçta vekiller ac verin onlara zammı verin suriyeliyi kim besleyecek tabi millett in sırtından
Huseyin 4 ay önce
Plansiz yatırımın sonuçları bunlar....uretim olmazsa sonuç bu ...belki bu günleri de arayacağız....
Salim 4 ay önce
Yazıklar olsun
Osmanpolat 4 ay önce
Kardeşim askari ücretle çalışıyoruz neden askari ozaman askari ücrete.yüzde 30 zam yapin neden böyle yapiyosunuz istemiyoruz zam zam nereye kadar zam
Kadir keleş 4 ay önce
Vatandaşı şimdi mezara soktular emekliyi tamamen bitirdiler yazıktır günahtır
Rıza çiçek 4 ay önce
Bu ne milleti koyun yerine koymaya devam eden zihniyet
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın