Dolara Karşı Yeni Adım! Hükümet Çalışmaları Hızlandıracak

Hükümet tarafından alınan kararlar neticesinde kur piyasalarına yönelik olarak krizleri önleyecek yeni bir hamle yapılıyor. Borsa genelinde Swap pazarının kurulacağı ifade ediliyor. İşte detaylar.

EKONOMİ 28.08.2018, 08:43 28.08.2018, 08:50
Dolara Karşı Yeni Adım! Hükümet Çalışmaları Hızlandıracak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından swap işlemlerini sınırlandırmasıyla beraber Borsa İstanbul atağa geçti.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre Karanlık havuz denilen tezgah üstü piyasalarda gerçekleştirilen swap işlemleri artık İstanbul'da organize bir piyasa güvencesinde yapılabilececeğine yer veriliyor.

Ayrıca İstanbul'da kurulacak olan swap pazarı ilk olarak döviz piyasaları için hayata geçirilecek ve bankalar başta olmakla beraber bütün finans sektörü katılımcılarına hizmetler sunulacak.

Yabancı bankalar tezgahüstü piyasalarda dolarını getirerek Türkiye'deki finans kurumunda TL alıyor. Daha sonra elindeki TL ile tekrar döviz piyasasında alıcı oluyor ve kur artışa geçiyor.

Swap pazarı kurulduktan sonra dolar verip TL almak isteyen bu pazara gelmek zorunda kalacaklar.

Bu sayede kimin spekülatif amaçlı dolar aldığı da ortaya çıkarılmış olacak.

Tezgahüstü piyasada gerçekleşen bu işlemler, swap pazarının kurulmasının ardından Londra yerine İstanbul'a yönlendirilecek.

Spekülatif ataklara karşı döviz işlemlerinin kontrollü bir şekilde yapılmasına olanak sağlanacağı belirtildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)