Döviz Kuru Akıllı Telefon Fiyatlarını da Vurdu! Büyük Zam Yolda

Ekonomide yaşanan gelişmeler ve döviz kurunda meydana gelen yükselişler nedeniyle teknoloji sektörü de kur zammı konusunda adımlar atacağını ifade etti. Konuya dair açıklamalarda bulunan MOBİSAD Başkanı Turnacı bu alanda yüzde 20'lik bir zam olacağını duyurdu.

Döviz Kuru Akıllı Telefon Fiyatlarını da Vurdu! Büyük Zam Yolda

Bilindiği üzere son dönemlerde döviz kurunda çok ciddi bir artış meydana geldi. Dolar başta olmak üzere döviz kurlarında yaşanan bu artışların ardından Merkez Bankası faiz artırımı kararı almış ve bu konuda bazı önlemler almıştı. 

Döviz kurlarında yaşanan bu gelişmeler çok sayıda alanda zamma neden olurken bir zam haberi de teknoloji sektöründen geldi. 

AKILLI TELEFONLARA YÜZDE 20'LİK DÖVİZ KURU ZAMMI

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Turnacı, Ocak ayının başından itibaren yüzde 25.2 zamlanan dolar karşısında daha fazla beklemeyeceklerini söyledi. Sektörün tamamın ithalatçı olduğunu vurgulayan Turnacı dolar ve döviz kurlarında yaşanan artıştan çok etkilendiklerini ifade etti. 

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Turnacı konuya dair açıklamalarında dövizde yaşanan bu artışları bir seviyeye kadar tüketiciye yansıtmamak için uğraş verdiklerini ifade ederek şu sözleri aktardı. "Dolardaki artışı belli bir noktaya kadar tüketiciye yansıtmamaya çalıştık. Perakende mağazaları da bu süreçte zam yapmadı ama gelinen bu noktada ithalattaki kur seviyeleri bizim için çok olumsuz. Mecburen zam yapmak zorundayız. Bu artış da yüzde 20 olacak"

İKİNCİ EL VE TAMİR ÜCRETLERİ DE ARTACAK

Cep telefonu parçalarının da dolar ile alındığını hatırlayan MOBİSAD Başkanı Turnacı bu parçaların maliyetlerinin artacağı için ikinci el ve tamir fiyatlarının artacağını söyledi. "Buradaki arkadaşlarımız da maliyetleri artacağı için bunu fiyatlara yansıtacak. Dolayısıyla hem ikinci el pazarında fiyatlar yükselecek hem de tamir ve servis ücretlerinde bir artış yaşanacak"

ÖTV KALDIRILSIN AÇIKLAMASI

Konuya dair yapmış olduğu açıklamalarında alımların azalması nedeniyle sektörün her geçen yıl küçüldüğünü ifade eden Turnacı bu konuda hükümete ÖTV talebinde bulundu. Cep telefonunun lüks olmadığını ve buradaki Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) haksız olduğunu ifade eden Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Turnacı  "Kur bu seviyedeyken satışlarımız daha da düşecek. Pazarımız daralacak. Nasıl akaryakıtta kur nedeniyle yeni bir ÖTV modeline gidildiyse bizim için de aynı modelin uygulanmasını talep edeceğiz. Yoksa çok sayıda istihdam kaybı olacak" açıklamalarında bulundu. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE