Dul ve Yetim Aylığı Ödemelerinde Yeni Dönem Başladı!

Hayatını kaybeden sigortalıların geri bıraktığı eş ve çocuklarına bağlanan ölüm aylıklarında yeni döneme girildi. Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ilin müdürlüklerine bir yazı göndererek işlemlerin otomatik yapılması talebinde bulundu. Peki yeni sistem nasıl işleyecek? İşte merak edilenler.

EKONOMİ 25.10.2018, 16:04 Kerim Solak
Dul ve Yetim Aylığı Ödemelerinde Yeni Dönem Başladı!

Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından alınan kararlarla beraber 81 ilin müdürlüklerine yazı gönderdi ve işlemlerin otomatik olarak yapılması talebinde bulundu.

Bu kapsamda evlenme ödenekleri sürelerinin sona ermesi, mezun olanların ve yaşlarını dolduranların çocuklarının aylıklarının kesilmesi sonucuna göre diğer hak sahiplerinin düzeltilme işlemleri yazılı talep olmadan tamamlanacak.

PEKİ ŞARTLAR NELER?

Baba veya annesi vefat eden bir kız çocuğunun evlenene kadar sigortalı bir işe girene kadar yaşları her ne olursa olsun ömür boyun yetim aylığı alabilmekte.

Evlenme veya iş girme durumunda ise aylıkları kesiliyor.

Ancak eşinden boşanma durumunda annesine geçen hisselerinin tekrar kendisine bağlanacağı ifade edildi.

Diğer yandan tekrar kendisine  ölüm aylığı bağlanması için sigortalının en az 5 yıldır sigortalı olarak toplamda 900 günlük malullük ile yaşlılık ve ayrıca ölüm sigortaları primi bildirmiş olması aranmaktadır.

Söz konusu malullük veya emekli aylığına hak kazanmış olması da şart olarak ifade edildi.

PEKİ ÖDEMELER KİMLERE BAĞLANIYOR?

Ödemeler dul eşlere maaşının yüzde 50'si kadar ödenmektedir.

Çocukları olmayan ve çalışmayan dul eşlere maaşın yüzde 75'i ödeniyor.

Çalışan ve çocuğu olmayan dul eşe maaşın yüzde 50'si ödenmektedir.

Ayrıca dul eş ve çalışmayan bir çocuk var ise maaşın yüzde 60’ı eşe, yüzde 30’u çocuğa ödenmektedir.

Dul eşin ve çalışıyor olmaması durumunda ayrıca iki çocuğu var ise maaşın yüzde 50'si verilirken yüzde 25'i ise her bir çocuk için verilmektedir.

Yaş ayrımı aranmaksızın bekar, evlenip boşanan veya dul kalan kızları için her birine maaşın yüzde 25’i ödenmektedir.

Ayrıca tek kız çocuğuna ise yüzde 50 ödeme yapılırken, anne ve babaya bağlanan ölüm aylığı ise 65 yaş üstü olmaları durumunda, aylık bağlanmamış olması ve çalışmıyor olmaları halinde maaşın yüzde 25’i bağlanmaktadır.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)