EKK Kararlarında Asgari Ücret ve Taşeron İşçilere Kadro Konusunda Karar Çıkmadı

Başbakan Binali Yıldırım Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı kararlarını açıkladı. Açıklanması beklenen asgari ücret ve taşerona kadro meselesine ise değinilmedi. Detaylar...

EKONOMİ 08.12.2016, 17:10 08.12.2016, 17:18
EKK Kararlarında Asgari Ücret ve Taşeron İşçilere Kadro Konusunda Karar Çıkmadı
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı kararları Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, taşerona kadro ve asgari ücret konusunun açıklanacağına değinmişti. Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarında asgari ücret ve kadro konusuna değinmedi.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamaları şöyle:
Başbakan Yıldırım: "2017'de özel sektör yatırımlarını daha da teşvik etmek, artmasını sağlamak amacıyla imalat sanayine, yatırım teşvik kapsamındaki projelere artı destek vermek için, yatırımın teşvik edilmesinde ciddi bir seferberlik başlatıyoruz. 2017'de yapılan imalata yönelik yatırım harcamaları için yatırıma katkı oranını mevcudun üzerine yüzde 15 daha artırıyoruz. Kurumlar vergisi indirimini de tam olarak uygulayacağız.

Firmaların piyasada nakit ihtiyaçları var, nakit sıkıntısı var. Bu nakit sıkıntısını rahatlatmak, işlerini genişletmelerini sağlamak hatta istihdamı artırmak için hazine kefaleti getirmek suretiyle, Kredi Garanti Fonu'nun kefaletiyle 250 milyar liraya kadar bir kredi hacmi oluşturuyoruz."

İşsizlikte hafif bir kıpırdanma var. Bunu dikkate alarak önümüzdeki yılın iş ve istihdamını artırmaya, özel sektör firmalarımızın maliyetlerini düşürmeye yönelik bir tedbirimiz var. Bu bağlamda 2017'de, özel sektörde toplam 500 bin vatandaşımızı İŞKUR'un aktif iş gücü programından yararlandıracağız."

Başbakan Yıldırım: "Özel sektör iş verenlerinin, asgari ücret desteğinden yararlanmalarını, 'esas prim ödeme gün sayısı'na karşı gelecek şekilde 2017 Ocak, Şubat, Mart, üç aylık primlerini 2017'nin Ekim, Kasım, Aralık ayına öteliyoruz."
Reel sektörü desteklemek için aldığımız bu tedbirlerin tamamı için bütçemizde yapacağımız tasarrufları kullanacağız. Yani mali disiplin var olmaya devam edecek. Har vurup harman savurmayacağız, başkaca bir olumsuzluğa sebep olacak bir uygulamaya gitmeyeceğiz. Hesap kitap yapıldı. Milletimiz rahat etsin, iş adamlarımız da bu konuda emin olabilirler."

Reformların esası, devletin bütün alanlardaki belirleyici rolünün, ekonomideki ve diğer alanlardaki belirleyici rolünün sınırlandırılması, vatandaşın birçok alanda rahatça hareket etmesi, devletle olan işinin azaltılması...Özeti bu. Vazgeçemeyeceğimiz iki alan var. Birisi adalet, birisi de güvenlik. Bu iki alan devlette olacak ve hiçbir şekilde bu alanlarda başka bir reform düşünülmeyecek. Kendi içlerinde hızlı işlemesi için gerekli tedbirleri alacağız."

Bilim Sanayi Bakanlığımızın KOBİ'lere yönelik bir desteği var. Bu destek çerçevesinde mevcut bilançolarını esas alarak, işletmelere ilk 12 ay için geri ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli 50 bin lira kredi sağlanacak."

Yurt dışı yükleniciler veya müteahhitlik hizmetlerine yönelik kullandırılan döviz kredilerinde, firmaların yurt içinden sağlayacağı Türk malı ve hizmetlere yönelik kısımda sıfır faiz uygulaması getiriyoruz. Yani buradan oraya yapacağınız işlerde götüreceğiniz mal ve hizmetler için ayrıca bu kredilerden faiz alınmayacak."

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (17)
işsizlik 3 yıl önce
KPSS'ye girmiş ve atanmayı bekleyen yüzbinlerce işsiz vatandaşımız ne olacak ?
taseron 3 yıl önce
seçime az kaldı kadro yoksa oyda yook
Vatandaş 3 yıl önce
Taşeronlara kadro varsa, oy yok.
Ellez 3 yıl önce
Diloy diloy yaylalar
taşeron: 3 yıl önce
Tüm taşeronlar bu toplantıyı bekliyordu ve açıklama gelmedi ya hükümet bu vaadini yerine getiremeyecek yada basın taşeron haberleri adı altında millete sahte haber yayınlıyor ben umudunu kaybettim ve başka bir siyasi partinin iktidarını bekleyeceğim artık taşeron kadro için
Mert 3 yıl önce
Akşamından açıklama yapilacak die başlık atan basın mensupları neden toplantıda taşeron konusunu sormuyorlar biz çok birşey bekleyemiyoruz sadece konu gündüme gelsin yeterli lütfen biraz duyarlı olalım umitlenip bekliyoruz
Bülent 3 yıl önce
Gelir sabredin
POYRAZ 3 yıl önce
NE ZAMAN AMA TAŞERON İÇCİLER MAAŞLARINI BİLE ZAMANINDA ALAMIYOR Kİ ÜSTÜNE ÜSTÜK BİDE 1300 LİRADAN KESİNTİ YAPIYORSUNUZ BU İŞİ REFENDUMDAN SONRAYA BIRAKMAYIN BENCE
Halil 3 yıl önce
Tmo taşeron olarak calismaktaydik ilk sözleşmemiz 1 yıllık diğer sözleşmememiz 113 günlük oldu hükümet kadro sureci uzadığından dolayı maddesi vardı kadro sureci uzadığından dolayı bizim sözleşme biti ve bize gelen yazıda yaşanan aksaklık nedeniyle sözleşme yenilendi kadro beklerken işsiz kaldık hükümet hiç bir taşeron madur olmucak dediniz işinizden olduk bu kış aylarında sozunuz seneti duyun sesimizi sizi tek başına iktidar yaptık taşeron işçileri birleşin bizim gibi işsiz kalmayın hayat devam ederken seçimlerde devam eder
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın