Ekonomi Bakanı Zeybekci: Merkez Bankası Dolar Artışı İçin Gerekli Önlemleri Alıyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na katılarak yaptığı açıklamada dolar fiyatlarına hamle yapılacağına ve Türk lirasının normal seyrine dönebileceğine dair ifadelerde bulundu.

EKONOMİ 13.01.2017, 11:10
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Merkez Bankası Dolar Artışı İçin Gerekli Önlemleri Alıyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olarak dolar ve Türk lirası değerleri hakkında açıklamalarda bulundu.

DÖVİZ PİYASALARINDAKİ ARTIŞ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, döviz kurunun rekor üstüne rekorlar kırmasına ilişkin şu ifadelerde bulundu:

"Merkez Bankasının elinde çok fazla enstrüman ve yaklaşım vardır. Genel itibarıyla Merkez Bankasından birilerinin beklediği, yapmasını istedikleri yaklaşım piyasaya döviz satarak müdahale etmesidir. Benim görüşüm bu yanlış bir yaklaşımdır. Daha başka enstrümanlar vardır. Merkez Bankasında Türkiye'ye karşı harekete geçilen bu spekülatif yaklaşıma karşı müdahale edecek güç vardır, enstrümanlar vardır ve çok güçlü şekilde bunların gereğini yapabilecek durumdadır. Bunun Türkiye için bir risk oluşturmayacağını düşünüyoruz çünkü gerekçesi yok." ifadelerine yer verdi.

Bakan Zeybekci, “Önümüzdeki dönemde bu dalgalanma ve spekülatif hareketlerden ümidin kesilmesiyle tekrar Türk lirasının normal seyrine döndüğünü göreceğiz. (Türk lirasının negatif ayrışması) Biter, bitmemesi için bir neden yok.” açıklamasında bulundu.

Kamupersoneli.net | AA

Yorumlar (0)