Ekonomi Programı Hakkında Bakan Albayrak'tan Önemli Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi programı hakkında yaptığı açıklamalarında finans çerçevelerinde güçlü karşılık bulduğunu ifade etti. Konu hakkında detaylar haberimizde...

EKONOMİ 17.10.2018, 09:40 Batuhan
Ekonomi Programı Hakkında Bakan Albayrak'tan Önemli Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabı üzerinden ekonomi programı hakkına yaptığı açıklamalarında finans çerçevelerinde güçlü karşılık bulunduğunu vurguladı.

Hazine Finansman Programı çerçevesinde, uluslararası sermaye piyasalarında dün 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli bir tahvil ihracının gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Albayrak tahvilin getiri oranı %7,5, kupon oranı %7,25 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gerçekleşen ihale hakkında da açıklamalarda bulunarak Türkiye’nin sağlam iktisadi temellerinin, dış şoklara karşı dayanıklılığının, hayata geçirildiği politika ve tedbirlerin etkilerinin yatırımcılar tarafından son derece olumlu karşılandığını net bir şekilde yansıdığını vurguladı. Bakan Albayrak'ın sosyal medyadaki açıklamaları ise şöyle oldu:

BAKAN ALBAYRAK'IN AÇIKLAMALARI

"Dün 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli tahvil ihracı gerçekleştirdik. İhraca uluslararası yatırımcılardan 6 milyar doların üzerinde talep geldi. Bu güçlü talep, piyasaların ve yatırımcıların ülkemizin sağlam ekonomik ve finansal yapısına güveninin göstergesi olmuştur. Türkiye’nin iktisadi temellerinin sağlamlığı, dış şoklara karşı dayanıklılığı ve hayata geçirdiğimiz tedbirlerin başarısı yatırımcılar tarafından teyit edilmiştir. İhale, Yeni Ekonomi Programımızın, küresel finans çevrelerince ne kadar güçlü karşılık bulduğunu ortaya koymuştur.

Yeni Ekonomi Programımız kapsamında ortaya koyduğumuz hedeflere ulaştıkça, stratejilerimizi ve politikalarımızı hayata geçirdikçe, Türkiye’ye küresel piyasalarda duyulan güven daha da artacak, makroekonomik göstergelerimiz çok daha iyi seviyelere gelecektir. Enflasyon ile mücadele başta olmak üzere, Yeni Ekonomi Programımızın temel alanları olan bütçe disiplini, ekonomik dengelenme, ihracata ve teknoloji üretimine dayalı büyüme için politikalarımızı adım adım hayata geçireceğiz. "

KAMUPERSONELİ.NET 

Yorumlar (0)