Ekonomik Güven Endeksi Nisan'da Yüzde 3.4 Artış Gösterdi! Albayrak Açıklama Yaptı...

TÜİK, Nisan ayı ekonomi güven endeksi rakamlarını açıkladı. Mart ayında 81,9 iken, Nisan ayında yüzde 3,4 oranında artarak 84,7 oldu. Endeksteki yükseliş, tüketici, reel kesim (imalat sanayisi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

EKONOMİ 29.04.2019, 10:29 29.04.2019, 10:39
Ekonomik Güven Endeksi Nisan'da Yüzde 3.4 Artış Gösterdi! Albayrak Açıklama Yaptı...

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin ekonomik güven endeksi rakamlarını açıkladı.

Ekonmik Güven Bu Ay Yükseldi

Buna göre, ekonomik güven endeksi, bu ay geçen aya göre yüzde 3,4 artarak 84,7'ye çıktı. Endeksteki yükseliş, tüketici, reel kesim (imalat sanayisi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Düşüş Gösterdi

Nisanda tüketici güven endeksi 63,5, reel kesim güven endeksi 100, hizmet sektörü güven endeksi 83,1 değerine yükselirken inşaat sektörü güven endeksi 53,9 değerine, perakende ticaret güven endeksi ise 90,6 değerine geriledi.

Bakan Albayrak: Güçlü Toparlanmanın Göstergesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide aldıkların aksiyonlarla Ekonomik Güven Endeksinin artırmaya devam ettiğini söyledi.

Bakan Albayrak twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Ekonomide aldığımız aksiyonlar Ekonomik Güven Endeksini artırmaya devam ediyor. Ocak’tan beri süren artış, güçlü toparlanmanın da göstergesi. İnşaallah 2. çeyrekten itibaren uygulayacağımız politikalar ve Yapısal Dönüşüm Adımları ile daha yüksek seviyeleri yakalayacağız."

Yorumlar (0)