Ekonomik Güven Endeksi TÜİK Tarafından Açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan duyuruya göre; ekonomik güven endeksi açıklandı. Bununla beraber ekonomik güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre %3,3 oranında azalarak 93,5 değerinden 90,4 değerine düştüğü ifade edildi.

Ekonomik Güven Endeksi TÜİK Tarafından Açıklandı!

Ekonomik güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre %3,3 oranında azaldı ve 93,5 değerinden 90,4 değerine düştü.

Söz konusu Ekonomik Güven Endeksi 28 Hazian 2018 tarihinde (bugün) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan duyuru içerisinde yer aldı.

TÜİK tarafından yayımlanan duyuru;

"Ekonomik güven endeksi 90,4 oldu

Ekonomik güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre %3,3 oranında azalarak 93,5 değerinden 90,4 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Haziran ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 102,5 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 91,2 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 94,4 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 75,3 değerine geriledi. Haziran ayında tüketici güven endeksi ise 70,3 değerine yükseldi.

Ekonomik güven endeksi, Haziran 2018

Ekonomik güven endeksi, sektörel endeksler ve değişim oranları, Haziran 2018

Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 30 Temmuz 2018'dir.

AÇIKLAMALAR
 
Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE