Elektriğe zam mı geliyor? Gözler 30 Eylül'de EPDK toplantısında!

Marmara ve Akdeniz'de peş peşe yaşanan depremler önce doğalgaza ardından elektriğe zam mı gelecek sorusunu da beraberinde getirdi. "Doğalgaz için kısa vadede zam yok" dedi Enerji Bakanı Fatih Dönmez lakin Ankara'da elektriğe %10 ila %15 civarında zam yapılacağı söylentileri yayılmaya devam ediyor. Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ), yarın yapılacak EPDK toplantısına "toptan elektrik satış fiyatı" konusunda farklı senaryoları içeren bir çalışma yaptığı ve karar mercilerine sunduğu belirtiliyor.

EKONOMİ 29.09.2019, 12:36 29.09.2019, 13:24
Elektriğe zam mı geliyor? Gözler 30 Eylül'de EPDK toplantısında!

1 Ekim'de geçerli olarak hayata katılacak elektrik fiyatlandırması yarın yapılacak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) toplantısı sonrasında belli olacak. Hal böyle olunca kuruldan çıkacak karara ilişkin öngörüler enerji sektöründe paylaşılmaya başlandı. Sektörel kaynaklar, yüzde 10-15 aralığında bir zammın gündeme gelebileceğine işaret ediyor.

Geçen yıl ağustos ayında döviz kurunda yaşanan olağanüstü hareketlilik sonrasında elektrik tarifelerinde aylık artışlar gündeme gelmişti. İzleyen aylarda indirim de yapılmıştı. Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ),1 Ekim'e yönelik "toptan elektrik satış fiyatı" konusunda farklı senaryoları içeren bir çalışma yaptığı ve karar mercilerine sunduğu belirtiliyor.

ELEKTRİĞE YÜZDE 10-15 ZAM GELEBİLİR

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, yarın 30 Eylül pazartesi günü toplanacak. Kurul, genelde her hafta perşembe günleri toplanıyor. Bu hafta perşembe günü de bir toplantı yaptı. Pazartesi günü yeniden toplanma kararı aldı. Toplantıda, 1 Ekim'den geçerli gerek toptan, gerek tüketici ya da aboneler yönünden yeni elektrik fiyatları karara bağlanacak.
 

Yorumlar (0)