Elektrik Faturalarında Dağıtım Bedeli Hakkında Bakan Dönmez'den Açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamalarında elektrik dağıtım bedeli hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Dönmez açıklamalarında dağıtım bedelinin sadece yacı okuyup da faturayı bırakma bedeli olmadığını ifade etti.

EKONOMİ 12.03.2019, 16:27 Batuhan
Elektrik Faturalarında Dağıtım Bedeli Hakkında Bakan Dönmez'den Açıklama

Bakan Dönmez, Niğde'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda bir konuşma yaptı.

BAKAN DÖNMEZ'İN AÇIKLAMALARI

Bakan Dönmez burada yaptığı açıklamalarında dağıtım bedeli hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez dağıtım bedelinin sadece sayacı okuyup faturayı bırakma bedeli olmadığını ifade ederek açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Dağıtım bedeli sadece sayacı okuyup da faturayı size bırakma bedeli değil. Elde ettiğimiz enerjiyi bu şebeke vasıtasıyla sizlere kadar götürmenin yapım ve işletme maliyeti var. Elektrik üretim sektöründe 60 bin kişi çalışıyor ama dağıtım-iletim tarafında bunun iki katı insan çalıştırıyoruz. 120 bin kişi çok daha zor koşullarda siz evinizde sıcacık odanızda uzanırken, gece gündüz demeden çalışıyor. İşte bu şekilde çalışan binlerce teknisyenimiz var.

Oluşan maliyetler de doğal olarak elektrik dağıtım bedeli olarak da size yansıyor. Toplam faturamızın içerisinde dağıtım bedelinin payı yüzde 30, vergiler hariç yüzde 35. Avrupa ortalaması dağıtım bedeli vergiler hariç yüzde 50. Atmosfere açık koşullarda bazı yerlerde hatları yerin altından götürüyoruz. Şebeke, şehirlerimiz büyüdüğü için zaman zaman yetersiz kalabiliyor, eskiyor, asmosferik koşullar nedeniyle yıpranmaya uğrayabiliyor. Her yıl iletim dağıtım için ayırdığımız kaynağın tutarı 9,5 milyar lira. İşletme gideri olarak da 17,5 milyar lira ayırıyoruz, etti 27 milyar lira. O 27 milyar lira dağıtılan-satılan elektrik birimine bölündüğünde dağıtım bedeli olan rakam ortaya çıkıyor."

Yorumlar (0)