Elektrik Fiyatlarına Zam Yapılacak Mı? EPDK'dan Elektrik Zammı Açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik fiyatların zam yapılıp, yapılmayacağı hakkında basında çıkan haberlere yönelik açıklama yayımladı. Buna göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 2019'da yeni elektrik zammı olup, olmadığını bildirdi... Peki Elektrik Fiyatlarına Zam Yapılacak Mı? İşte ayrıntılar.

EKONOMİ 10.06.2019, 15:06
Elektrik Fiyatlarına Zam Yapılacak Mı? EPDK'dan Elektrik Zammı Açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK), 1 Temmuz'da elektriğe yüzde 34 zam yapılacağına ilişkin haberlerin asılsız olduğu duyuruldu.

EPDK'dan yapılan açıklamada, elektrik tarifeleri konusunda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için kurum tarafından yapılan duyuruların dikkate alınması gerektiği vurgulandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) yapılan açıklamada ise;

"Bugün bir gazetede yer alan 'Elektriğe zam yolda: Temmuzda yüzde 30'un üzerinde zam yapılacak' başlıklı haberde, kurumumuzun 16/5/2019 tarihli ve 8592 sayılı Kurul Kararı ile 2019 yılı Haziran-Aralık dönemi için aylık bazda, tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetlerinin güncellenmesi de gerekçe gösterilerek 1 Temmuz 2019 itibarıyla geçerli olacak perakende elektrik satış tarifelerinde yüzde 34 oranında artış olacağı yönünde asılsız bir bilgi yer almaktadır.

Bilindiği üzere tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetinde yapılan güncelleme nihai elektrik tarifelerini etkilememekte olup, söz konusu öngörü referans niteliğindedir.

Perakende elektrik satış tarifeleri ilgili mevzuat kapsamında belirlenmekte olup, 1 Temmuz 2019 itibarıyla geçerli olacak tarifelere ilişkin herhangi bir karar alınmadığı gibi herhangi bir karara esas hesaplama da henüz yapılmamıştır." ifadeleri yer aldı;

Yorumlar (0)