Emekli Maaşlarına Asgari Ücret Düzenlemesi!

SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin maaşlarına iyileştirme yapılacak. En düşük maaş bin liraya çıkarılacak. Daha sonra taban maaşın asgari ücretler eşitlenmesi gündeme gelecek ve aylıklar bin 603 TL altında olanlara zam yapılacak. İşte merak edilen tüm detaylar.

EKONOMİ 12.08.2018, 11:04
Emekli Maaşlarına Asgari Ücret Düzenlemesi!

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ- Kur emeklilerine yıl içinde 2 defa enflasyon zammı uygulanıyor.

Söz konusu bu kapsama göre emekliler en son Temmuz 2018'de yüzde 9.17 zam almıştı. Ancak yapılan zamlar göz önüne alındı ve çalışmalar yapılmaya başladı.

Takvim Gazetesi'nin haberine göre; Düşük maaşlı emeklilere iyileştirmeler için hazırlıklar tamamlanıyor. Başka Erdoğan, 100 günlük programı açıklarken, 150 bin emekliye seyyanen zam yapılacağını duyurmuştu.

Erdoğan yaptığı açıklamada ise;

"Milletimize verdiğimiz bin liranın altında emekli maaşı bırakmama sözümüzü yerine getiriyoruz. Bu kapsamda olan 150 bin kişiyle ilgili hazırlıklarımızı tamamladık, yasal düzenlemeyi bekliyoruz" demişti.

AYLIK KAZANÇLAR GÖZ ÖNÜNE ALINACAK

Yapılacak olan düzenlemelerinin hayata geçmesiyle beraber en düşük maaş bin liraya çıkmış olacak. İyileştirmelerin çalışmaları bununla sınırlı olmayacak ve taban maaşları daha üst seviyeye çıkarılması için çalışmalar gerçekleştirilecek.

Gelecek dönemde taban maaşın asgari ücret seviyesine çekilmesi de söz konusu olabilecek. Bu formüle göre; asgari ücretin altında maaş olmayacak.

FORMÜL BEKLENİYOR

Söz konusu maaşı asgari ücretin altında olan emeklilere seyyanen zam yapılacak.

Özellikle 2000'den sonra emekli olan SSK'lılar ile Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar ortaya çıkacak.

Halen net asgari ücret bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Formül bu yıl hayata geçirilirse, tüm emekli maaşları bin 603 liranın üzerinde olacak.

Maaşı bin 603 liranın altında olanlara zam yapılacak. Bu emeklilerin maaşları bin 603 liraya tamamlanacak.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (1)
Hakan Vandemir 1 yıl önce
dul ve yetim maaşları da bu kapsama giriyor mu?.. yoksa bu da ikramiyeler gibi tavşanın suyunun suyu mu?