Emekli Maaşlarında Yeni Sistem: Seyyanen Zam Oranı Kaç?

"Emekliye son dakika seyyanen zam oranı kaç?" sorusunun yanıtı araştırılıyor. Bunun yanı sıra milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranında enflasyon belirleyici olurken TÜED tarafından maaş hesaplamasında yeni bir sistem önerisi sunuldu.

EKONOMİ 19.09.2019, 16:11
Emekli Maaşlarında Yeni Sistem: Seyyanen Zam Oranı Kaç?

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarfından emekli maaşı hesaplamasında yeni bir sistem önerisi sunuldu. Buna göre TÜFE sisteminin bırakılmasını, 6 aylık zamların seyyanen yapılması gerektiği ifade edildi.

SEYYANEN NE DEMEKTİR?

Seyyanen zam, tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına geliyor. Konu ile ilgili olarak belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil eşit zam yapılması anlamında kullanılmaktadır.

Seyyanen sözcüsü Arapça kökenli bir sözcüktür. Eşit miktarda anlamına gelen bu sözcük daha çok siyaset jargonunda kullanılmaktadır. Seyyanen zam, tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına gelmektedir. Yani belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam yapılmasıdır. Yüzdelik zamda herkes maaşına göre farklı zam alır.

YENİ SİSTEM ÖNERİSİ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ- Kur emeklisinin zam oranında belirleyici olan enflasyonun yanı sıra hesaplamada yeni bir sistem önerisi verildi. 

TÜED Başkanı Kazım Ergün, enflasyona endeksli zam sisteminin bırakılıp seyyanen artış yöntemine geçilmesini istedi. Mevcut sistemde, SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz'da bir önceki 6 aylık enflasyon (TÜFE) oranında zam alıyor.

YAPILAN AÇIKLAMA

Ergün konu hakkında yaptığı açıkamalarında emekliler için uygulana bu TÜFE endeksli sistemin beklentileri karşılamadığını belirtti. Ayrıca Ergün'ün açıklamaları şöyle oldu:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenmiş 418 madde ve 895 çeşidi kapsayan enflasyon sepeti hesaplamaları, emeklinin yaşamakta olduğu ekonomik gerçekliklerin çok uzağındadır, emekli ailesinin harcama kalıplarına uymamaktadır.

Emekli, yaşı gereği değişen ihtiyaçlarını esas alan harcama kalıplarıyla oluşturulmuş, yeni bir sisteme ihtiyaç duymaktadır. Emekli aylıklarındaki 6'şar aylık artışların, gelir adaletini gözetecek şekilde seyyanen yapılmasını istiyoruz."

Yorumlar (16)
Ayla Keskin 4 hafta önce
Önce en düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlenmeli....
Songül 4 hafta önce
İlk olarak emekli maaş askerî ücret olmalı askeri ücret belirlici olmalı ve askeri ücret altında emekli maaş olmaz yetki ler bunu ilkin duzetmeli
Ömer Çelik 4 hafta önce
Emeli olarak aldığım aylık askari ücretin çok altında bunun düzeltilmesini istiyoruz ve bekliyoruz hayırlı cumalar herkese
Dursun ÇENGEL 4 hafta önce
Aşırı Reklar Rahatsız Ediyor
Emekli 4 hafta önce
Size katılıyorum
Harun Teselli 4 hafta önce
2001 yılında en düşük emekli maaşı ile asgari ücret maaşı aynı oran sevisinde idi.Şuan en düşük emekli maaşı asgari ücretin yarısına gelmîş durumda ,bu adaletsizliğin acilen kaldırılması gerek...
Mehmet Demirel 4 hafta önce
En düşük emekli maaş asgari ucret olsun Hayirli cumalar
Ali 4 hafta önce
Bir haber okuyacağım sürekli reklam geliyor ekrana onun için beyen medim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın