Emekli Olamayan Vatandaşlara Toplu Para İadesi Yapılacak ! Kimler Yararlanabilir?

Emekli olmak için çalışmış ancak daha sonra emekli olamayan vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden toplu para iadesi alabilir. SGK tarafından yapılan toplu para iadesi nasıl alınır? Toplu para iadesinden kimler yararlanabilir? İşte detaylar...

EKONOMİ 28.08.2019, 11:35
Emekli Olamayan Vatandaşlara Toplu Para İadesi Yapılacak ! Kimler Yararlanabilir?

Türkiye genelindeki milyonlarca vatandaş sigorta primleri kapsamında emekli olabilmek için çalışıyorlar. Yaşlandılarında ekonomik zorluk çekmek istemeyen vatandaşlar sigortalı işlere girerek çalışmak emekliliklerini garantiye alıyorlar. Ancak primleri yeterli olmayan veya yaş şartını sağlayamayan vatandaşlar emekli olamıyor ve ekonomik sıkıntılar çekiyorlar.

Çalışma dönemlerinde yıllarca prim ödemesi yapan vatandaşların bazıları çeşitli nedenlerden dolayı emekli olamıyorlar. Emekli olamayan vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından toplu para iadesi yapılıyor. Şartları sağlayan vatandaşlar başvuru yaptıkları takdirde toplu para iadesi alabileceklerdir.

GEREKLİ ŞARTLARIN SAĞLANMASI GEREKİYOR

Prim ödediği halde emekli olamayan vatandaşların gerekli şartları sağlamaları gerekmektedir. Emekli olmak isteyen vatandaşların yaş şartının sağlanması, prim şartının sağlanması ve gün şartının sağlanması gibi şartlara haiz olmaları gerekmektedir. Bu şartlardan bazılarını karşılamayan vatandaşlar emekli olamıyor.

Emekli olmak için gerekli şartarı sağlayamayan vatandaşlardan yaş şartını sağlayanlar ancak primleri yetmiyorsa prim iadesi alabileceklerdir. Emeklilik yaşını dolduran ancak ödenen primler yeterli değilse SGK'dan toplu para iadesi alınabilir.

Bu ödemelerden sadece yaş şartını tamamlayan vatandaşlar yararlanabiliyor. 

Yorumlar (0)