Emekliler İçin Yüzde 5.84'lük Zam Oranı Şimdiden Hazır! Uzmanların Yıl Sonu Zam Tahminleri

Emekli vatandaşların gözü kulağı enflasyon farkından gelecek zam haberinde. 3 aylık enflasyon rakamlarının belli olduğu zam miktarı için son 3 ayın uzman değerlendirmelerini ve yıl sonu maaş miktarında yaşanacak artışları sizlerle buluşturuyoruz.

EKONOMİ 06.10.2018, 18:34
Emekliler İçin Yüzde 5.84'lük Zam Oranı Şimdiden Hazır! Uzmanların Yıl Sonu Zam Tahminleri

Ekonomide yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon rakamları bir hayli yüksek seviyelere çıkmıştı. Enflasyon rakamlarının yukarıya çıkması memur ve emeklileri doğrudan etkiliyor. 

Toplu iş sözleşmesine göre memur ve emekli vatandaşların maaşlarına enflasyon farkı zammı veriliyor. Peki üç aylık süreçte oluşan enflasyon farkı zammı ne kadar oldu? İşte detaylar,

UZMANLARA GÖRE EMEKLİLERE 521 TL ZAM YAPILACAK

TÜİK tarafından Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından üç aylık endeks yüzde 9.34 oldu. Bu kapsamda toplu iş sözleşmesine göre memur ve emeklilere yüzde 4 üzeri enflasyon için fark ödeniyor. Yani 3 aylık süreçte yüzde 5.84'lük zam miktarı oluştu. 

Ekonomi uzmanları bu konu üzerinde yapmış oldukları değerlendirmelerde ise yıl sonu enflasyon miktarlarına dair tahminlerde bulunuyorlar. Yeni Ekonomi Programı'ndaki enflasyon tahminine göre ise yıl sonunda 6 aylık enflasyonun yüzde 10.65 seviyelerinde olması bekleniyor. Ancak bu ön görülerin kesinleşmesi için daha 3 aylık bir süreç var. 

Ancak uzmanlar tarafından Üç aylık süreçte beklenen oranlar gerçekleşirse yani zam oranı yüzde 10.65 olursa maaşlarda 108,78 lira ile 521,02 lira arasında artış yaşanacak. Maaşlarda yaşanacak artış oranları ise 3 Ocak tarihinde netlik kazanacak. Halen bin 21 lira 39 kuruş seviyesinde bulunan en düşük maaş bin 116 lira 79 kuruşa çıkacak. 4 bin 892 lira 19 kuruş seviyesinde bulunan en yüksek maaş ise 5 bin 349 lira 12 kuruşa yükselecek.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)