Emekliler, Promosyon Şartlarının Değişmesini İstiyor

Emekliler promosyon ödemelerinde yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi için kredi kartı veya kredili mevduat hesabı açılmasının zorunlu tutulması gibi bazı şartların değiştirilmesini istiyor.

EKONOMİ 18.02.2017, 08:47
Emekliler, Promosyon Şartlarının Değişmesini İstiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 11.5 milyon emekliye Mart ayında maaşlarını aldıkları bankalardan promosyon alacaklarını açıklamasıyla emeklileri sevindirdi. Fakat, bankaların promosyon ödeme şartları emekliyi düşündürüyor.

Emeklilerin promosyon ödemelerini alabilmeleri için;

- Kredili mevduat hesabı (KMH) açmaları veya kredi kartı almaları

- Otamatik ödeme talimatı vermeleri (en az iki fatura)  

- Üç yıl bankada kalma sözü vermeleri isteniyor.

Bu şartlar emeklileri zorluyor. Şartlar sebebiyle promosyondan yararlanacak emekli sayısı oldukça düştü. Sosyal Güvenlik Kurumu 16 bankayla protokol imzaladı ve son olarakta PTT ile anlaştı. Protokol imzalayan bankalar emeklilere 300-450 TL arasında değişen oranlarda ödeme yapacak.

Emekliler, promosyon ödemesi için bankaların şartlarının kendilerini zor duruma düşürdüğünü söylüyor. Hürriyet'in haberine göre; Emekli dernekleri ve sendikaları da emeklilerden birçok şikayet alıyor. Otomatik ödeme talimatı emeklinin en çok şikayet ettiği şartlardan. Aynı evde iki emekli nasıl ayrı ayrı 2'şer fatura verecek? Şartlar, otomatik ödeme talimatı şartı için evinde üç adet fatura olan evli emekli çiftlerden sadece birinin promosyon ödemesi alabileceğini söylüyor. Bankaların promosyon ödeme şartlarında değişiklik yapılması isteniyor.

DİSK Emekli Sen Genel Başkanı Veli Beysülen de, promosyonla ilgili şartlara itiraz etmişti. Beysülen, "Emekli, elektrik, telefon, su, doğalgaz faturalarından en az ikisi için otomatik ödeme talimatı verecek, maaşının tamamını çekmeyecek, bu faturaların ödenmesi için bankada mutlaka para bulunduracaktır. Bu da yetmiyor, emeklinin yanlışlıkla maaşının tümünü çekmesi riskine karşı, banka emekliye ek hesap açacak, maaş hesabında para kalmamış olan emeklinin faturaları bu hesaptan ödenecektir. Böylece faturaları ek hesaptan ödenecek olan emekli fazla faiz ödemek zorunda kalacaktır" demişti.

KAMUPERSONELİ.NET 

Yorumlar (2)
emekli 3 yıl önce
An
Aynı evde oturan emeklilerin promosyon alabilmek için 4 faturayı nerden getirsin.Yani demek oluyorki iki emekliden ancak biri promosyon alabilecek.hükümetin bu şartların değiştirmesi lazım.
dertli emekli 3 yıl önce
Aynı evde oturan emekli promosyosn almak için 4fatura nerden getirecek.bu emeklilerin durumu ne olacak