Emeklilere Bayram Müjdesi ! Maaşının 3 Katı Avans

Emekliler maaşın 3 katı kadar avans çalışması gündeme geldi. Söz konusu çalışma emeklilere bayram müjdesi niteliğinde.

Emeklilere Bayram Müjdesi ! Maaşının 3 Katı Avans

Emeklilere maaşının 3 katı kadar avans verilmesine ilişkin çalışma gündeme geldi. Emeklilerin nakit sıkıntısı ihtiyacını faizsiz parayla karşılamasına imkan verecek uygulama heyecanla bekleniyor. Emeklilere verilecek bu avansın özellikle bayram dönemlerinde verilmesi gündeme geliyor.

Bu kapsamda emekliler bayram dönemlerinde nakit ihtiyaçlarını bu uygulama ile karşılayacaklardır. Ayrıca emekliler geri ödemelerini de uzun vadede yapacaklardır. Mevcut durumda avans sistemi emekli maaşının bağlanmasını bekleyenler için uygulanıyor. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), maaşı 90 gün içinde bağlanamayan emeklilere talepleri halinde net asgari ücretin 3 katına kadar avans ödemesi gerçekleştiriyor.

36 AYA KADAR VADE YAPILACAK

Bu uygulamanın benzerinin mevcut emekliler için de hayata geçirilmesinin gündeme gelmesi, büyük yankı uyandırdı. Sabah'ın haberine göre emekliler, heyecanla avans uygulamasının hayata geçirilmesini bekliyor.

Çalışmaya göre; isteyen emeklilere SGK avans verecek. Emekliler, maaşının 3 katı kadar avans istediklerinde yazılı başvuru yapacaklardır. Ayrıca emekliler sadece maaşının 3 katı avans değil 3 katına kadar istediklleri miktarda avans alabileceklerdir. Örneğin; maaşı 2 bin lira olan bir emekli, 6 bin lira alabilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak.

UYGULAMA NASIL YAPILACAK?

Avansın özellikle bayram dönemlerinde uygulanması gündemde. Bayramlarda harcamaları artan emeklilerin avansla rahatlatılması üzerinde duruluyor.

Uygulama hayata geçerse, isteyen emekliler bayram öncesinde SGK'ya yazılı başvuru yaparak avans talebinde bulunacak. SGK da maaşın 3 katına kadar avansı emeklilerin maaş hesaplarına yatıracak.

Böylece emekliler bayram dönemlerini rahat geçirecek. Avans da maaştan uzun vadede küçük taksitlerle kesilecek.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail durmuş
ismail durmuş - 2 yıl Önce

Biz emekliler avansa çok ihtiyacımız hükümetimiz bu bayramda emekli vatandaşlarını mahsur edemeyeceğini inanıyorum inşAllah bu bayramda emeklileri sevindirir