Emeklilere Çifte Müjde ! Çalışanlar İki Kere Emekli Olacak: Emeklilik İçin 10 Yıl Yetecek

Milyonlarca emekli bu habere çok sevinecek. Meclisin açılmasını dört gözle bekleyen emekliler sonunda bekledikleri müjdeleri almaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Yeni Ekonomi Programı açıklanmıştı. YEP kapsamında gelecek sistem ile çalışanlar iki kere emekli olacak. Tamamlayıcı emeklilik için üç model üzerinde çalışılıyor. Ayrıca emeklilik için 10 yıl yetecek. İşte detaylar..

EKONOMİ 12.10.2019, 14:39 12.10.2019, 14:41
Emeklilere Çifte Müjde ! Çalışanlar İki Kere Emekli Olacak: Emeklilik İçin 10 Yıl Yetecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni bir emeklilik sistemi yer aldı. Bu sistem kapsamında çalışanların emekli olduklarında geliri düşmeden, ikinci bir maaşa kavuşmaları sağlanacak. Ayrıca ikinci emeklilik kamu emekliliğine göre daha kısa sürede gerçekleşecek.

EMEKLİLİK HAKKINDA YENİ SİSTEM

Tamamlayıcı emeklilik birçok ülkede farklı şekillerde uygulanıyor. Ülkemizde de 2017 yılında otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) başlatıldı. Ancak bu sisteme girmek zorunlu; kalmak ise isteğe bağlı olarak uygulanıyor. 2 ay içinde çıkılabilirken kalanlara üçlü devlet katkısı uygulanıyor. Tamamlayıcı emeklilik sistemi çalışanlara emekliliklerinde ek gelir oluşturarak çalışma dönemlerindeki hayat standartlarını korumalarını sağlayacak.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi kapsamında çeşitli modeller üzerinde çalışma yapılıyor. Sabah Gazetesinden Faruk Erdem'in aktardıklarına göre ilk düşünülen sistemde zorunluluk esas alınacak. Böylece çalışanlar kazançlarına göre bütçelerini sarsmadan birikim yapacak, buna devlet ve işveren katkısı da dahil edilecek.

Bu kapsamda mevcut duruma göre 10 yıl 56 yaş tamamlandığında ise emeklilik olacak. Masada olan bir diğer konu ise çalışanların aldıkları maaşı emeklilikte de alabilmelerini sağlayacak bir düzenleme yapılması. Yeni sistem ile maaşta bulunan ek ödemeler çıkarıldıktan sonra kalan net tutar kadar emekli maaşı ödenmesi üzerinde durulurken bir diğer model olan BES'ten farklı olarak riskli, yıpranma payı yüksek olan mesleklere yönelik uygulanan emeklilik modelidir.

Yorumlar (0)