Emeklilere Yeni Zam Kapıda

12 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren müjde geldi. Her ay ek olarak ödenen maaş sınırı değiştirildi. Bu yıl maaşların bin 18 bin lira altında olanlara yüzde 5 olarak üzerinde olanlara ile yüzde 4 ek ödeme yapılacağı açıklandı. Bu oranın ise yüzde 8-9 oranında yükseltilmesi gündeme geliyor.

Emeklilere Yeni Zam Kapıda

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren ek ödeme zamlarında müjdeli haber geldi. Yıllık geliri bin 18 Türk Lirasının altında olanlara yüzde 5 oranında artış yapılırken, bin 18 Türk Lirası üzerinde olanlara ise yüzde 4 ek ödeme yapılacağı belirtildi. Bu detaylara göre bu oranların yüzde 8-9 olarak yansıma gsötermesi gündeme taşınıyor. Peki bu oranların yüzde olarak 8,9'lara çıkması ne zaman gerçek olacak? İşte tüm detaylar...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK), Bağ-Kur ve memur emeklileri vergi iade sistemlerinin yerini almış olan eködeme ile ekstra gelir elde edilmekte. Her ay maaşın yüzde 4'ü, yüzde 5'i oranında ek ödeme yapılacak. Bu ödeme net maaşlarla beraber hesaplara yatırılacak. Geçmişte vergi iadesi sistemlerinin yerine getirilen ek ödeme tutarları emekliye ödenen maaş üzerinden belirleneceği ifade edildi. Bununla beraber yeni yapılacak zamların yüzde 8-9 oranında olabileceği ifade edildi. 

BİN 18 LİRA 2 KURUŞ ALTNDA BULUNANLARA YÜZDE 5 ZAM

Ödenecek tutarların düşük maaşlılarda net aylığın yüzde 5'i diğer emeklilerde ise yüzde 4 oranında yansıma gösterecek. Buna göre maaş sınırları her yıl belirlenecek. Buna göre; bu yıl bin 18 lira 2 kuruşun altında bulunan maaşlılara yüzde 5'i kadar ek ödeme verilecek. Bin 18 lira 2 kuruşun üzerinde ki maaşlarda ise ise ödeme oranının yüzde 4 olarak belirlendiği ifade edildi. Türkiye Emekliler Derneği tarafından ek ödeme oranlarının arttırılması gündeme taşınırken emeklilere vergi iadesi karşılığı olarak ödenecek ek ödeme tutarının yetersiz olduğu belirtiliyor.

EMEKLİLER DERNEĞİ BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Konuya alakalı olarak Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün; "Ek ödeme oranlarının en az yüzde 8-9 oranında yükseltilmeli." dedi. Bu talep eğer yürürlüğe geçerse emeklilere her ay maaşının yüzde 4'ü, yüzde 5'i yerine gelecek. Yüzde 8'i ise yüzde 9 oranında ek ödeme yapılacak. halen maaşı bin lira olan emeklilere 50 lira ek ödeme yapılırken bu tutar 90 liraya kadar çıkarılacak. Maaşı bin 500 lira olan emeklilere ek ödeme yapılacak. Ayda 60 lira yerine 135 lira, maaşı 2 bin lira olanlara 80 lra yerine 180 lira, maaşı 2 bin 500 lira olana 100 lira yerine 225 lira ödeme yapılacağı açıklandı

Bununla beraber 3 bin lira maaşlı ödemesi olan emeklilere ise ek ödeme olarak 120 lira yerine 270 lira, 4 bin emekli maaşı alanlara ise ek ödemeolarak 160 lira yerine 360 lira ödeme yapılacağı açıklandı. Bu rakamların biraz daha artması gündeme gelirken yeni değerlerin açıklanmasına ilişkin olarak kesin bir ifadeye yer verilmedi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 10:39
YORUM EKLE