Emeklilik, Sigortalılık Süresi, Prim Günü ve Yaş Kavramları

Emeklilik ve emeklilik ile kavramları herkes iyi bir şekilde bilmek durumundadır. Sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş kavramlarını, tüm vatandaşlar bilmelidirler.

EKONOMİ 02.02.2017, 00:01 02.02.2017, 08:39
Emeklilik, Sigortalılık Süresi, Prim Günü ve Yaş Kavramları

Emeklilik durumu, tüm çalışanların belirli şartları karşıladıkları zaman elde edecekleri bir durumdur. Madem her çalışan için emeklilik durumu olacak, o zaman her çalışan emeklilik ve emekliliğe ait kavramları iyi bilmelidir.

Yaşlılık, yaşamın bir parçasıdır. Dünya Sağlık Örgütü, 65 yaş ve üzeri olan tüm bireyleri, yaşlı olarak kabul etmektedir. 

Emekli olan vatandaşlar, çalışma hayatlarında belirli şartları yerine getirmiş, çalışma hayatına kendi alanlarında katkıda bulunmuşlardır. Emekli vatandaşlar, emeklilik haklarını iyi bir şekilde bilmek durumundadırlar. Emeklilere verilen haklar, sosyal devletin en önemli görevlerinden birisidir.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile birlikte, bu durum yasa ile de korunmaktadır. Şimdi gelelim emekliler ile ilgili çok önemli ve bilinmesi gereken kavramlara. 

Sigortalılık Süresi Nedir?

Sigortalılık süresi kavramı, ne olduğu iyi bilinmesi gereken kavramlardandır. Sigortalılık süresi, SGK resmi sitesinde, şu şekilde tanımlanmaktadır: "Sigortalılık süresi, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına bağlı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile tahsis yapılması için yazılı istekte (emeklilik talebinde) bulunduğu tarih, ölen sigortalılar için de ölüm tarihi arasında geçen süre olarak dikkate alınmaktadır."

Örneğin 11/04/1983 tarihinde işe başlayan, 18/07/2010 tarihinde yaşlılık aylığı bağlanması için talepte bulunmuş olan bir sigortalının sigortalılık süresi, aşağıdaki gibi hesaplanır.

Tahsis Talep Tarihi: 18/07/2010 (Emeklilik isteme tarihi)

İlk İşe Giriş Tarihi: 11/04/1983

Sigortalılık süresi: 27 yıl 3 ay 7 gün. Tahsis talep tarihinden, ilk defa işe başlanılan tarih çıkarılarak, bu süre bulunur.

Prim Ödeme Gün Sayısı Nedir?

Prim ödeme gün sayısı ile ilgili olarak, SGK resmi sitesinde: "Prim ödeme gün sayısı; malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak geçen sürelere ait gün sayısını ifade etmektedir." ifadesi yer almaktadır.

Yaş Kavramı Nedir?

Yaş kavramı ile ilgili olarak, SGK resmi sitesinde: "Yaşlılık ve ölüm sigortalarından aylık bağlanmasına ilişkin haklardan yararlanmak için gereken koşullardan biri de “yaş” olup, tahsis talep tarihinde aranan yaş şartı, tahsis talep tarihinden doğum tarihinin çıkartılması suretiyle tespit edilir." kavramı yer almaktadır.

Yine SGK resmi sitesinde, bu konu şu şekilde özetlenmiştir:

Örnek : 30/03/2010 tarihinde tahsis talebinde bulunan bir sigortalının doğum tarihi 25/06/1953 olup talep tarihinde aranan yaş koşulu bu sigortalı için 57’dir.

Tahsis Talep Tarihi: 30/03/2010 

Doğum Tarihi  : 25/06/1953 

Yaşı.................: 05/9/56 (57 yaş koşulu yerine gelmemiştir.)

Her çalışan vatandaş, sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş kavramlarını iyi bir şekilde bilmelidir. Yukarıda sizler için bu kavramları örneklendirerek açıklamaya çalıştık.

Kamupersoneli.net | Özel İçerik

Yorumlar (0)