Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası Ekim Ayında TBMM'den Geçer Mi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası için CHP tarafından atılan adımlar sonrası konu yine gündeme geldi. Peki CHP tarafından verilen kanun teklifi sonrası yapılan açıklamanın ardından EYT Yasası, Ekim ayında meclisten geçer mi? Haberimizde değerlendiriyoruz.

EKONOMİ 01.09.2018, 18:12
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası Ekim Ayında TBMM'den Geçer Mi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için çıkarılması gündemde olan yasa ile ilgili olarak son günlerde önemli gelişmeler yaşandı. 

EYT Yasası ile ilgili olarak Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti tarafından atılan adımlar sonrası bir gelişme de CHP tarafından geldi. EYT Yasası ile ilgili olarak yaşanan son gelişmeleri ve yasanın Ekim ayında çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin ayrıntıları haberimizde paylaşıyoruz. 

EYT YASASI EKİM AYINDA MECLİS GÜNDEMİNE GELİR Mİ?

Hatırlanacağı üzere EYT Yasası için seçimelerden sonrki ilk adım MHP tarafından atıldı. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)  için bir kanun teklifi ve bir yasa tasarısı sundu. MHP'nin EYT konusuna dair atmış olduğu adımların ardından İYİ Parti'de bir kanun teklifi ile EYT Yasasının çıkarılmasını ve bu alanda yaşanan mağdruiyetlerin giderilmesini teklif etti. 

MHP ve İYİ Parti tarafından atılan adımların ardından Cumhuriyet Halk Partisi'de konuya dair bir kanun teklifi sundu. EYT Yasası için CHP tarafından verilen kanun teklifinin ardından ise CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel çok önemli açıklamalarda bulundu. EYT Yasası için kanun teklifi veren partilerin birleşmesi halinde yasanın çıkarılabileceğini söyleyen Özgür Özel bu konuda MHP ve İYİ Parti'te çağrıda bulundu.

CHP'DEN EYT YASASI İÇİN DİĞER PARTİLERE ÇAĞRI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, EYT Yasası ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamasında yasanın çıkması için hükümete gerek olmadığını söyledi. EYT konusunda kanun teklifi veren partilerin birleşmei halinde bu yasanın çıkarılabileceğini söyleyen Özgür Özel'in konuşması şu şekilde,

"AK Parti'nin 290 vekili var, emeklilikte yaşa takılanlar sorunu çözülsün diyenlerin sayısı 310. Hodri meydan, hadi buyurun, 4 partinin kanun tekliflerini birleştirelim. 'İlla bizimki diyorsanız' sizinkini de birleştirelim, emeklilikte yaşa takılanlar sorununu 1 Ekim'den tezi yok gelin çözelim. Bu siyasi duruşsa, siyasi partiyse, logoları ampul değilse, onlar Erdoğan'ın kurşun askerleri değillerse, burada AK Parti'ye ihtiyaç yok. Af için AK Parti'ye ihtiyaç var ama burada yok, 301 milletvekili yetiyor, rahat rahat geçirebiliriz. Eğer MHP sözünde duracaksa, diğer partiler duruşlarını koruyorlarsa AK Parti 'ye ihtiyaç olmadan emeklilikte yaşa takılanların yüzünü 2 Ekim'de güldürebiliriz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (66)
Eyt mağduru 1 yıl önce
Eğer akp yanaşmasa bütün oylar zehir olsun biz size ne yaptık siz bize ne yapıyorsunuz eğer eyt mecliste destek vermesin sizi eyt lı olarak hiç bir zaman oy yok 2019 yerel seçimde de size oy yok
Mustafa 1 yıl önce
Evet hayırlısı olsun inşAllah. Ama bilgim var Akp binde bu konuda çalışmaları var. Şimdi Akp hadi derse CHP iyiparti de geri adım atmasin % 5 kesinti falan kabul etmem adam gibi hakkımızı verin çalmadık ömrümüzü verdik....
Ahmet 1 yıl önce
Akp'ninde çalışması var diyorsun. Onlar para toplayacakları işlere bakıp topladıkları paraları bir bahane ile yandaşına dağıtmanın dışında bir çalışma yapmıyor. Sana katılmıyorum.
Zafer 1 yıl önce
Yıllardır hayalim 8 yıl vurdu
balkan 1 yıl önce
ilk defa ümit var gibi. mhp yamuk yapmazsa. bahçeli sözünün arkasında durur ınşAllah.
Scuba 1 yıl önce
Bakalım vatandaşı kim düşünüyor . Herşey karsilikli artık şu partili bu partili değil vatandaşa hizmet eden hakkını veren partiye oy vericez.
( MÜDÜRÜM ) 1 yıl önce
27 yildir calisiyirum insAllah cikar bu yasa :)
Mehmetçik 1 yıl önce
25 yıl boyunca kelle koldukta oyun olmayan mayınlı patika yollarda vatanıma hizmet verdim. şimdi maaşsızım herkez yaş tan dolayı bana yüz çevirdi, kiramı veremez duruma geldim kim bakacak bana şimdi ben böylemi davrandım üzülüyorum gerçekten hemde çok..
Sayit Özçelik 1 yıl önce
Mhp yi harbi parti görürüz inşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın