Emekliye İntibak Zammı Yapılsın Teklifi TBMM Gündeminde

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım emekli aylıklarında düzenleme olması için intibak yasasının çıkarılması konusunu TBMM gündemine taşıdı. Özkan Yalım konuya ilişkin yapmış olduğu konuşmasında diğer partilere de seslendi ve bu mağduriyetlerin giderilmesini talep etti.

Emekliye İntibak Zammı Yapılsın Teklifi TBMM Gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapmış olduğu konuşmasında emekli  maaşları için intibak yasasının çıkarılması konusunu gündeme getirdi. 

Bu konuda yapmış olduğu konuşmasında vatandaşların mağduriyet yaşadıklarını ifade eden Özkan Yalım, AK Parti başta olmak üzere diğer siyasi partilere de bir çağrıda bulundu ve maaşlarda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini ifade etti. 

İNTİBAK YASASI TBMM GÜNDEMİNDE

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım emekliler için intibak yasası çıkarılması adına yapmış olduğu açıklamalarında halen 700 TL seviyelerinde emekli maaşı alan vatandaşlar olduğunu ifade etti. Ekonomide yaşanan son gelişmelere ve zam konusuna değinen Özkan Yalım alım gücünün azaldığı vurgusunda bulundu. 

Yeni emekli olan vatandaşlara bağlanan emekli tutarları hakkında da açıklamalarda bulunan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım intibak yasasının bir an önce çıkarılmasını istedi. Özkan Yalım'ın TBMM Tutanak Müdürlüğü'nde yer alan konuşmasını sizlerle buluşturuyoruz. 

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın İntibak Yasası Konuşması

''ABO yani aylık bağlama oranlarının düzeltilmesi de gerekmektedir. 2008 öncesinde çalışan bir vatandaş çalıştığı andaki maaşının yüzde 60’ıyla emekli olabiliyordu ancak 2008’de çıkarılan bir kanunla, o tarihten sonra, bu oranlar maalesef şu anda yüzde 28’lere düştü. Günümüzde 700 lira, 800 lira, 900 lira, bin lira, 1.110 lira emekli maaşı alanlar var. Yani gün geçtikçe, özellikle günümüz şartlarında yeni emekliler haklarını kaybetmekte; bin lira, 1.100 lira emekli maaşı bağlanmaktadır. Kesinlikle bu haksızlığı da gidermemiz gerekiyor. 

Değerli vatandaşlarımız, bu tüm emeklilerimizi kapsamaktadır. Bir an önce intibak yasası… Yani asgari ücretten, 1.600 TL’den daha aşağı maaş alan tüm emeklilerimizin maaşlarını 1.600 TL seviyesine getirmemiz gerekiyor. Bunu 1.600’e de kilitlemememiz gerekiyor, bunun adına “asgari ücret” dememiz gerekiyor. Çünkü asgari ücret her yıl yenilendiğinde otomatikman emekli vatandaşlarımızın da maaşları yenilenmiş olacaktır. Bunu da özellikle belirtiyorum.''

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
müslüm
müslüm - 8 ay Önce

bu haksızlıgın giderilmesi önemli yıllarcada yaşı bekledik en azından aynı şartları yerine getiren emekliler aynı maaşı alsın emeklilerin ekonomik durumu ortada her zaman her zorlukta ülkesi için vergi vermiş çalışmış insanlarız

Saadet
Saadet - 8 ay Önce

Ne güzelde konuşmuş vekilimiz bizim adımıza. Böyle gelişmeler bizim yüzümüzü güldürüyor 1050 ile bağlandı maaşım bir yıl oldu 1230 şu anda ev kirası 900 elektirik 180 su 50 geri kalanıda bir ay üç kişi yeriz artık Bu hesap ortada iken halen kendi vatandaşına bu zulüm niye hak görülür ? Bu yanlıştan bir an önce dönersiniz umarım ve duyarsınız bizleri

İlhan
İlhan - 8 ay Önce

Bağkur engelli emeklisinin.2017 eylülde 960 tl maaşa bağlandım.şuan 1100tl maaş alıyorum.yıllardır prim ödedim 6500 gün.lanet olsun keşke esnaf olacağıma memur olsaydım.ESNAF bu ülkede 3.sınıf vatandaş muamelesi görüyor.Dün çay simit hesabını yapan bu iktidar bu gün nerede.adam gibi yaşamak için illa memur,vekil,bakan mı olmak lazım.kendilerinin bizden fazla aldıkları her kuruş haram olsun.hakkımı helal etmiyorum.....