Emlak Vergisine Zam Geliyor! Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Türkiye'de konut ve arsalarda her yıl iki taksit ile ödemesi alınan emlak vergisine zam geliyor. 11. Kalkınma Planına göre birden fazla evi olanların ödeyeceği tapu harçları da zamlanacak. Peki 2019 yılında emlak vergisi ne zaman ödenir?

EKONOMİ 11.07.2019, 18:00
Emlak Vergisine Zam Geliyor! Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan 11. Kalkınma Planı kapsamında ev ve arsa gibi gayrimenkuller için yeni vergi düzenlemesi getiriliyor.

Söz konusu planın hayata geçirilmesi durumunda ev ve arsa gibi gayrimenkullerin her yıl 2 taksitle ödenen emlak vergisi zamlanacak. Bunun yanı sıra iki ve daha fazla konutu olanların ödeyeceği tapu harcına da zam yapılacak.

11. Kalkınma Planına göre; gelecek dönemde konut sahibi olunmasının yanı sıra gayrimenkul alım ve satımlarının ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde olduğu sistemde işleyeceği ifade edildi.

11. Kalkınma Planı içinde emlak vergisi zammı hakkında yer alan ifadelerde ise;

"Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım satım değerinin belirlenmesi ve beyanına ilişkin yeni bir sistem devreye sokulmak suretiyle vergide adalet pekiştirilecek ve vergileme etkinleştirilecektir.

Gayrimenkul sahipliği üzerinden alınan vergiler diğer tasarruf araçlarının vergilendirilmesi dikkate alınmak suretiyle yeniden değerlendirilecektir" denildi.

Ayrıca 2019 yılında Emlak Vergisi 1. taksit ödemelerin 1 Mart 2019 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında ödenmişti.

Yorumlar (0)