Enerji Bakanı Dönmez'den Elektrik Faturaları Hakkında Dağıtım Bedeli Açıklaması!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 12. Sektör Toplantısına katılım sağladı ve orada elektrik faturalarına yönelik olarak açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 01.05.2019, 16:02
Enerji Bakanı Dönmez'den Elektrik Faturaları Hakkında Dağıtım Bedeli Açıklaması!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, açıklamalarda bulundu ve tarımsal sulama tarife kapsamlarının genişletilip çiftçi vatandaşlara 500 milyon Türk Lirası dolaylı destek verileceğini sözlerine ekledi.

Bakan Dönmez ayrıca çiftçi vatandaşlara verilecek desteklere yönelik olarak;

"Çiftçilerimize de geçtiğimiz aylarda önemli bir müjde vererek 'tarımsal sulama tarife grubu'nun kapsamını genişlettiğimizi ilan ettik.

Süt toplama merkezleri, büyükbaş besi işletmeleri, büyükbaş süt işletmeleri, küçükbaş işletmeleri, etlik tavuk kümesi, yumurtacı tavuk kümesi, damızlık kümesi, kuluçkahane işletmeleri ile seralarda ürün yetiştiren çiftçilerimiz de artık tarımsal sulamadaki elektrik tarifesinin avantajlarından faydalanacak.

Tarife grubunun kapsamın genişletilmesiyle üreticilerimiz yüzde 12'lik bir indirimden yararlanmaya başladı.

Böylece, hayvancılıkla uğraşan ve seralarda ürün üreten abonelerimize toplamda 500 milyon liralık dolaylı destek sağlamış olacağız" dedi.

SAYAÇ OKUMA BEDELİ VE DAĞITIM BEDELİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ayrıca sayaç okuma bedeli ile alakalı olarak vatandaşın akıllarında kalan soru işaretlerine cevap vererek;

"Önemli bir parantez de faturadaki dağıtım bedelinin karşılığı sonuçlarına açmak istiyorum. Araştırma sonuçlarımıza göre vatandaşlarımızın yüzde 42'si dağıtım bedelini halen elektrik faturasının dağıtılması, yüzde 38'i ise sayaçların okunması bedeli olarak biliyor.

Bu konuya daha fazla eğilmemiz ve vatandaşlarımızı bu konuda doğru bilgilendirmemiz çok önemli. Bu toplantı vesilesiyle kamuoyunda yanlış anlaşılan 'dağıtım bedeli' hususunu bir kere daha açıklamak istiyorum.

En sonda söylenecek şeyi en başta söyleyeyim ki her şey daha açık anlaşılsın. Kamuoyunda sanıldığının aksine dağıtım bedeli sayaç okuma bedeli değildir.

Ayrıca sayaç okuma bedeli adı altında herhangi bir ücret alınmamaktadır." dedi.

Bakan Dönmez ayrıca konuya yönelik olarak; "Dağıtım bedeli Avrupa Birliği'nde yüzde 51 iken, bizde bu rakam yüzde 35'tir" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (1)
Zeynep 7 ay önce
Dağıtım bedeli değil peki o zaman ne bedeli olarak her ay alınıyor anlayamadım yada bakan söyleyemedi