Enerji Kimlik Belgesi Bulunmayan Konutların Satışı Yasaklanacak!

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) zorunluluğu artık başlıyor. Enerji Kimliği bulunmayan yapıların alım ve satım işlemlerinin yapılmayacağı açıklandı.

EKONOMİ 30.01.2017, 12:04 30.01.2017, 12:15
Enerji Kimlik Belgesi Bulunmayan Konutların Satışı Yasaklanacak!

2 Mayıs 2017’den itibaren mevcut binalarda “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” zorunluluğunun başlayacağı belirlendi. Enerji Kimliği olmayan yapıların ise alım ve satımı yapılamayacağı açıklandı.

YENİ BİNALARDA C KATEGORİSİ

Enerji Verimliliği Kanunu'na göre; 2011’den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için EKB zorunluluğunun 2 Mayıs 2017’ tarihinde başlayacak. 2 Mayıs’tan sonra bina alım- satımlarında EKB olmadan işlem yapılamayacağı açıklandı. Uygulama ile alım yapacak vatandaş da aldığı yapının enerji sınıfını bilecek ve tercihini de buna göre yapabilecek. Enerji kimliğinin, yapının fiyatını da etkilemesi ayrıca mümkün olacak. Bakanlık yetkilileri, kiralamalarda bu şartın aranmayacağını belirterek, 2 Mayıs’tan sonra alım satım yapacak vatandaşların, satış yapılmadan önce, istedikleri tarihte kimlik belgelerini alabileceğini belirtildi.

Enerji Kimlik Belgesi'nin 2011 öncesi binaların enerji verimliliği sınıfının gösterileceği  A’dan G’ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı bulundurulmakta. Yeni binaların, en az C kategorisini tutturması gerekecek. Ancak mevcut yapılar için seviye zorunluluğu bulundurulmamakta. Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara verilmekte. Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirleyecekler.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)