Enerji Kimlik Belgesi Uyarısı! Ev Sahipleri ve Kiracılara Kötü Haber!

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin yeni bir açıklamada bulundu. Ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren "enerji kimlik belgesi" hakkında uyarıda bulunan Alkin, açıklamasında ise zorunlu hale geleceğini ifade ederek detayları sıraladı...

EKONOMİ 16.05.2019, 17:49 16.05.2019, 17:57
Enerji Kimlik Belgesi Uyarısı! Ev Sahipleri ve Kiracılara Kötü Haber!

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye'de binaların yaklaşık olarak yüzde 10'unu oluşturan 873 bina için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alındığını belirtti.

Alkin konu hakkında açıklamasında ise;

"Henüz 8,6 milyonu bu belgeye sahip değil. 31 Aralık itibarıyla belgesi olmayan binalarda alım, satım ve kiralama işlemi duruyor." dedi.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Türkiye'de 9,5 milyon bina için zorunlu hale gelecek.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ OLMAYAN BİNALAR KİRAYA VERİLEMEZ, SATILAMAZ

Alkin, bu kapsamda yapılan çalışmalarda enerji kaynaklarının etkili kullanılması ve israfın önüne geçilmesi kapsamında çevrenin korunmasının büyük hedef olduğunu ifade ederek 2020 yılının başından itibaren Enerji Kimlik Belgesi (EKB) sahibi olmayan binaların ticaretinin yapılamayacağını duyurdu.

Alkin, 2019 yılı sonuna kadar bu belgelerin alınması kapsamında umutlu bekleyiş içerisinde olduklarını ifade ederek;

"Şu anda ülkemizdeki binaların yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan 873 bini EKB aldı. Henüz 8,6 milyonu bu belgeye sahip değil.

31 Aralık itibarıyla belgesi olmayan binalarda alım, satım ve kiralama işlemi duruyor.

Aslında kendi cebimiz için bu konuda duyarlı olmalıyız. Enerji kimlik belgesi seviyesi yüksek dereceli olan binaların değeri de yükselecek." dedi.

Yorumlar (0)