Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) Akaryakıtlarda Yeni Düzenleme

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından akaryakıt şirketlerine, satışını yaptıkları katkılı yakıtların içeriğiyle hakkında bilgi verilmesi zorunluluğunu getirdi. Ayrıca düzenleme sayesinde katkı maddelerinin akaryakıtta hangi özelliğini ne oranda iyileştirdiği ortaya çıkmış olacak ve bunlar raporlanacak.

EKONOMİ 18.07.2019, 22:14
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) Akaryakıtlarda Yeni Düzenleme

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamaya göre akaryakıt satışlarına yeni düzenleme getirildiği belirtildi.

Türkiye'de tüketicilerin doğru şekilde bilgilendirilmesinin amaçlandığı söz konusu düzenleme kapsamında, akaryakıt satışlarının yapıldığı noktalarda, katkılı akaryakıtın etkilerine yönelik detaylar paylaşıldı.

Akaryakıt istasyonlarında yer alması zorunlu metin içerisinde ise;

"Farklılaştırılmış olsun ya da olmasın ülkemizde lisans sahiplerince piyasaya arz edilen akaryakıt türlerinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına ve EPDK tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun olmak zorundadır.

Bu kapsamda yakıt türüne göre tümü, araçlarda güvenle kullanılabilir. Farklılaştırılmış akaryakıtla diğerleri arasında, kalite ve benzeri düzenlenmiş özellikler bakımından otomobil, otobüs, kamyon, tır, traktör gibi araç türüne göre sınırlayıcı ayrımlar bulunmamaktadır.

Farklılaştırılmış akaryakıt sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir." denildi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt alırken marka odaklı bakılmamasını ve 1 kuruş dahi olsa ucuz satış yapan bayilerin tercih edilmesi gerektiğini söylediği açıklamasında;

"İstanbul’da satılan akaryakıtın kalitesi ile Hakkari’de, Sinop’ta, Kırıkkale’de satılanın kalitesi aynı. Ben kendi aracımda katkılı ürün değil,

1 kuruş da olsa ucuz olan akaryakıtı tercih ediyorum ve vatandaşlarımıza da bunu tavsiye ediyorum.

Vatandaşlarımız illa katkılı ürün tercih edeceklerse bayi görevlisinin yönlendirmesiyle değil, bilimsel verilere bakarak hareket etmeli.

Yaptığımız düzenleme bu konuda önemli bir adım. Katkılı akaryakıtta vaatler değil, resmi belgeler ve teknik raporlar konuşacak.

Vatandaşlarımız da bu bilimsel verilere göre ürün satın alacak. Katkılı ürünün vadettiği sonuçları elde edip etmediğini yine vatandaşımız takip etmeli, ona göre bayi-ürün seçimini yapmalı." denildi...

Yorumlar (0)