Enflasyon Farkına Göre En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre oluşan fark kapsamında en düşük memur ve memur emeklisinin maaşının ne kadar olduğunu okuyucularımızla paylaşıyoruz. Detaylar haberimizde..

EKONOMİ 06.11.2018, 14:29 Batuhan
Enflasyon Farkına Göre En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2.67 arttı. Temmuz-Ekim enflasyonu böylece yüzde 12.26 oranına yükseldi.

Bu kapsamda4 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 12.26 oldu. Peki bu kapsamda memur ve memur emeklisinin en düşük maaşı ne kadar olacak? Konu hakkında detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Kesin zam oranı için Kasım ve Aralık ayı belirleyici olacak. 2 ayın enflasyon verisi de eklenecek. Kasım ve Aralık ayının enflasyon verileri belli olduğunda zam oranları da kesinlik kazanacak. Kasım ve Aralık enflasyonuna göre, şu ana kadar oluşan zam oranı değişecek.

EN DÜŞÜK MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI

Sabah Gazetesinden Faruk Erdem'in aktardıklarına göre memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı tutarında zam alabilmeleri için 2018 yılının ikinci yarısında enflasyonun yüzde 3,5'i aşması gerekiyordu. Ekim ayı itibari ile memur ve memur emeklilerine yüzde 8,76 enflasyon zammı oluştu. Tabi bu oran Kasım ve Aralık ayları açıklandığında değişecektir.

Yani 4 aylık enflasyona göre memurların ve memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 12.76 (yüzde 4 artış + yüzde 8.76 fark) çıktı. Buna göre en düşük memur maaşı 2018'de 3 bin 133 TL olarak açıklanmıştı. 4 aylık enflasyon verilerine göre en düşük memur maaşı 3 bin 532 TL olurken en düşük memur emeklisi maaşı da 2 bin 424 TL oldu.

KAMUPERSONELİ.NET

Yorumlar (0)