Engelli Vatandaşlara ve Ailelerine Bin 796 TL Maaş!

5 milyon emekli vatandaşa devlet tarafından belirli şartlarda hem bu kişilere ve hem de engelli yakınlara maaş bağlanıyor. Söz konusu bakım maaşı aylık olarak 1085 liradan 1796 liraya kadar çıkan engelli aylığı ise 3 aylık olarak ödeme yapılmakta.

Engelli Vatandaşlara ve Ailelerine Bin 796 TL Maaş!

5 milyon engelli vatandaşa devlet tarafından belirli şartların yerine getirilmesiyle beraber hem bu kişilere ve hem de ailelerine maaş bağlanmakta.

Bununla beraber 1085 liralık bakım maaşı aylık olarak 1796 liraya kadar çıkıor. Engelli aylığı ise 3 aylık olarak ödenmekte. Peki ödemelerden nasıl faydalanılacak? İşte detaylar...

ŞARTLARIN YERİNE GETİRİLMESİ GEREKİYOR

Bu ödemelerden yararlanmak isteyenlerden talep edilen genel başvuru şartları arasında;

- Gelir kriterlerine uygun olmak

- Bakıma muhtaç kriterini sağlamak.

- Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu almak şartlarına yer verilmiş durumda.

EN AZ YÜZDE 50 ŞARTI ARANIYOR

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren hanedeki kişi başına düşen gelirin 967 Türk Lirasını aşmaması en önemli şartlar arasında yer alıyor.

Evde bakım maaşı almak için hastanelerin sağlık kurulu tarafından düzenlenen engelli oranının en az yüzde 50 olan ve ağır engelli bölümünde evet ibaresi yer alan yazan rapor gerekmekte. Küçük çocuklarda ise raporla 1,2 yıllık veriliyor veya ağır engelli ibaresine yer verilmiyor.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

Engelli kişilerin ikametgâhının bulunduğu yerlerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa İlçe Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmekte.

Engelli aylığı için ise Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekiyor.

Sigortalı olarak çalışmaya devam eden veya SGK'dan gelir veya aylık alan engelliler bu aylıklardan yararlanamayacaklar.

Nafa bağlanan veya bağlanması mümkün olan engellilerde bu aylıklardan yararlanamamakta. Bakım aylığında gelir şartı 967 Türk Lirası olurken engelli aylığı bağlanacak kişilerde ise bu şart 484 Türk Lirası olarak uygulanmakta.

Şartları yerine getiren yüzde 40 ile yüze 69 oranında engellilik oranı olanlara 1197.44 TL, yüzde 70 ve üstü engellilik oranı bulunan ve başkasının bakımına muhtaç engellilere ise 1796.17 TL aylık ödeme bağlanmakta.

Ayrıca bu ödemelerin 3 ayda bir yapıldığı biliniyor.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 15:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
SALİM Altun
SALİM Altun - 13 ay Önce

%50 engelli 2 aydır işten atılmış ama sigortası aktif olan biri bu haktan yararlaniyormu oluyorsa nereye baş vurmam gerekiyor şuanda işsizim saygılarımla

Hüseyin
Hüseyin - 13 ay Önce

Oluyor sosyal hizmet merkezine başvur.

Fatma
Fatma - 13 ay Önce

Benim babam yüzde doksan engeli ne kadar maaş alabilir bakım maasi