EPDK'dan Açıklama: Yaşam Destek Cihazına Bağlı Olanların Elektrikleri Kesilmeyecek

EPDK, elektriğe bağımlı yaşayan vatandaşların borçlarından ötürü elektriklerinin kesilmesini engelleyen bir düzenleme yaptı.

EKONOMİ 19.03.2017, 09:57
EPDK'dan Açıklama: Yaşam Destek Cihazına Bağlı Olanların Elektrikleri Kesilmeyecek

EPDK'dan yapılan açıklamada elektrikle çalışan diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı ve benzeri özellikte yaşam destek cihazlarına bağımlı olan tüketicilerin yazılı başvurusu hâlinde borcundan dolayı elektriğinin kesilmemesi, dağıtım şebekesinde planlı ve plansız elektrik kesintiler olması halinde ise bu kişilerin doğrudan bilgilendirilmeleri yönünde düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

Elektrikle çalışan diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı ve benzeri mahiyette yaşam destek cihazlarına bağımlı olan ve destekleyici belgelere sahip tüketicilerin dağıtım şirketine yazılı başvurusu halinde borcundan dolayı aboneliğin elektriğinin kesilmemesi yönünde düzenleme yaptı. Ayrıca dağıtım şebekesinde planlı ve plansız elektrik kesintileri olması halinde, bu kişilerin doğrudan bilgilendirilmeleri sağlanacak.

Düzenlemeye göre söz konusu aboneliklerin elektrik tüketimi nedeniyle oluşabilecek borçlarından dolayı elektrikleri kesilemeyecek. Bu durumda olan vatandaşların elektrik dağıtım şirketlerine yazılı başvurması gerekecek. Ayrıca ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar ödemelerinin 4 ayı geçmeyecek şekilde taksitlendirilmesini talep edebilecekler.

Bu imkândan yararlanmak isteyen kişilerin, dağıtım şirketlerine sağlık raporunu ibraz etmeleri ve bulunduğu ikametgâhın aboneliğini bildirmeleri gerekiyor. Yapılan düzenleme ile dağıtım şirketlerine ilgili tüketicinin sağlık raporunun sona ereceği tarihi önceden hatırlatma mükellefiyeti de getirildi. Ayrıca kişinin raporunu yenilemesi halinde bu haktan yararlanması devam edecek. Ancak raporun 30 gün içerisinde dağıtım şirketine iletilmesi gerekecek.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)