Erken Emekli Olmak İsteyenler Dikkat! Hizmet Tespitiyle Erken Emekli Olabilirsiniz

İşveren tarafından eksik yatırılan veya hiç yatırılmayan primlerin peşine düşerek maaş artırımı veya erken emekli olma şansı yakalayabilirsiniz. Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 06.10.2017, 19:08
Erken Emekli Olmak İsteyenler Dikkat! Hizmet Tespitiyle Erken Emekli Olabilirsiniz

İş hayatına başlama sürecinde çalışanların büyük bir kısmının işe başlamalarının hemen ardından sigortaları yapılmıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) konu ile ilgili yapmış olduğu araştırmalara göre, Türkiye'de  çalışanların yüzde 34.7’si yani 10 milyon kişi sigortasız çalışıyor. 

İşveren, aldığı personeline ilişkin, sigortasız çalıştırdığı süre boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) işe giriş bildirgesi vermemişse, eksik prim veya gerçek kazanç üzerinden bildirim yapmışsa, ‘hizmet tespit davası’ açılabilir.

5 YIL İÇİNDE HİZMET TESPİTİ DAVASI AÇILABİLİR

Hizmet davası açılabilmesi için şartlardan ilki zaman. Çalışanın hizmet davası açabilmesi için sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak 5 yıl içerisinde hizmet tespit davasını açmalı. Eğer çalışan hayatta değilse ve hak sahibi bu davayı açmak istiyorsa 5 yıllık hak düşürücü süre çalışanın vefatından itibaren başlar. 

Bu konu hakkında açılan davalarda Yargıtay işçilerin haklılığını onayladı. Sosyal Güvenlik Kurumu, “İşveren kuruma prim ödemedi” dese de Yargıtay, “Primi tahsil etme görevi SGK’nın” dedi.

DELİL VE ŞAHİTLERİNİZ VARSA HİZMET DAVASI AÇABİLİRSİNİZ

Hizmet tespiti davaları için ayrıca şahit ve belgeler önemli yer tutuyor. Eğer hatırı sayılır bir şahit veya delile sahipseniz iş mahkemesine hizmet tespiti davası açabilirsiniz. 

İş Mahkemesi'nde hizmet davası açmak için delil olarak kullanılabilecek kalemler şunlar. SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, dernek ve esnaf sicil kaydı, sanayi ve ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları, tanık, bilirkişi.

Kamupersoneli.net - ANKARA


 

Yorumlar (0)