Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Rahip Bahane Biz Senin İsteğini Biliyoruz

Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katılmış olduğu bir program kapsamında ABD ile Türkiye arasında yaşanan gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Detayları haberimizde aktarıyoruz.

EKONOMİ 21.08.2018, 01:45
Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Rahip Bahane Biz Senin İsteğini Biliyoruz

Kurban Bayramı dolayısıyla AK Parti Denizli il Başkanlığı'nda bayramlaşma töreni düzenlendi. Düzenlenen bu bayramlaşma töreni kapsamında ise eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'de katıldı. 

Nihat Zeybekci katıldığı bu tören kapsamında bir konuşma yaparak ABD ile Türkiye arasında yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. 

''O RAHİP BAHANE''

Nihat Zeybekci, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yapmış olduğu vergi artırımı ve almış olduğu yaptırım kararları için ortaya attığı rahip Brunson konusunun bahane olduğunu söyledi. ABD'nin amacının onların her istediğini yapacak bir Türkiye inşa etmek olduğu vurgusunda bulunan Nihat Zeybekci şu açıklamaları yaptı. 

"O rahip falan bahane. Yani devlet kültüründe, uluslararası ilişkilerde eğer bir başka devletten bir şey istiyorsan, onun istenme yöntemleri vardır. Böyle durumlarda, özellikle bu durumlarda bu işler sessizce halledilirse ancak çözüm bulunabilir. Eğer böyle kamunun içinde, her tarafta, herkesin duyacağı şekilde tehdit ettiğin zaman bil ki sen onun öyle olmasını istemiyorsun, bil ki senin niyetin başka. Biz de senin niyetini biliyoruz; el öpen Türkiye, talimat alan Türkiye, emir alan Türkiye..."

'ABD ZARARLI ÇIKACAK'

Konuşmasında ayrıca ABD ile Türkiye geriliminin sonuçlarına dair açıklamalarda bulunan eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD'nin bu gerilimden zararlı çıkacağını söyledi. Türk ekonomisinin gücüne vurgu yapan Nihat Zeybekci bu konuda sayısal veriler paylaştı ve ABD'nin çok yanlış bir tercihte bulunduğunu söyledi. 

"Bunun zararını gören ABD olacak. Biz tabii ki bundan etkileniyoruz. Ama Türkiye Cumhuriyeti devleti, köklü bir devlettir. Türkiye ekonomisi, reel sektör o kadar büyük bir ekonomidir ki, satın alma gücü paritesine göre dünyanın 13. büyük ekonomisidir. Öyle üflemekle, püflemekle veya bazı şeylerle... Eskisi gibi değil o. Avrupa'nın 5. büyük ekonomisi. Nominale göre dünyanın 17. büyük ekonomisi ve hızla büyümeye devam edecek. ABD çok yanlış bir tercihte bulundu. ABD bu coğrafyada, bu coğrafyanın merkez noktası, bu coğrafyanın mihenk noktası, bu kültür coğrafyasının çadır direği Türkiye'yi karşısına alıyor. Bu coğrafyada Türkiye'siz bir oyun kurulmayacaktır."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)