Esnaflara ve KOBİ'lere Çift Destek Geliyor!

Hükümet tarafından Garanti Fonu'nda (KGF) üzerinde farklı bir yol haritası belirlendi. Vergiler ve imar aflarının odağına yönelik olarak geniş kapsamlı yeni bir paket açıklandı. Emeklilere ve öğrencilere verilen desteklerin yanı sıra şimdi de farklı bir taraftan ekonomiye yeni bir destek verileceği belirtildi.

Esnaflara ve KOBİ'lere Çift Destek Geliyor!

Yürürlülükte bulunan mevzuat uyarınca esnafların kefalet kooperatiflerinden indirimli kredi kulanan bir esnaf başka devlet desteklerinden yararlanamamakta.

Bu yönde yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacıyla ekonomi yönetimi için çift paket hazırlandı. Özel esnaf destekleri alındığı içim devletin kredi desteğinde yararlanamayanlara avantaj sağlanacak.

Esnaf Kart'ın bir ayağında ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) olacak.

Gelecek süreç içerisinde çıkarılacak Bakanlar Kurulu ile hayata geçirilecek destek paketlerinden TESKOMB üyesi esnaflar yararlanılacak. Konuyla alakalı olarak bazı bankaların çalışmaları olduğu ifade edildi.

Bu konuda bilgi aktaran kaynaklar piyasa içerisinde ticari kredi kartının bulunduğunu ve bunun faizlerinin yüksek olması sebebiyle esnafların acil nakit ihtiyaçlarının faiz oranı düşük bu kredi kartları ile karşılanabileceğini ifade etti.

TOBB'a bağlı olan 365 oda ve borsanın 6 banka ile işbirliği hayata geçirdiği Nefes Kredisine yönelik olarak; "Yapılan düzenlemeler sonrasında, esnafın elinin bir de kartlar tarafında rahatlatılması amaçlanıyor" ifadelerini kullandılar.

Ayrıca üst limitin 500 bin tl olacağı ifade edilirken kademeli olarak sıralanacağı beliritldi.

Eğer şirketler yerli malı makine-teçhizat kullanıyorsa, faiz indirimine 4 puan daha ilave edilecek ve toplam faiz indirimi yüzde 10'u bulacağı belirtildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE