Et Fiyatlarına Zam Geliyor! Et Fiyatları Ne Kadar? Kırmızı Et Fiyatlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

2019 yılı Kurban Bayramının son gününde flaş bir açıklama geldi. Et fiyatlarının 2019 yılı sona ermeden zamlanacağı bildirildi. Konu hakkında açıklama yapan Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan et fiyatlarına yapılacak zam oranını duyurdu. Peki kırmızı et fiyatlarına ne kadar zam yapılacak? İşte tüketicilerin merak ettiği o sorunun yanıtı.

EKONOMİ 14.08.2019, 23:18
Et Fiyatlarına Zam Geliyor! Et Fiyatları Ne Kadar? Kırmızı Et Fiyatlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

2019 yılı sona ermeden bir zam haberi daha Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan'dan geldi.

Kurban Bayramının son gününde yapılan açıklamada kırmızı et fiyatlarında artış yaşanacağı bildirildi. üretim maliyeti açısından zam yapılacağı ifade edilen kırmızı etin fiyatı kaç lira olacak sorusuna yanıt aranırken konu hakkında en güncel bilgiyi yine Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan paylaştı.

MALİYETİ ARTTI, ZAM YAPILACAĞI DUYURULDU

Maliyetinde yaşanan artışın ürün fiyatına yansıtılamamasından dolayı tepkide bulunan kırmızı et sanayicileri bayram sonrasında kırmızı et fiyatlarına zam yapacak.

2018 yılındaki kırmızı et üretimi yapanların maliyetinin yüzde 30- 35 oranında artış yaşadağını ifade eden ETBİR Başkanı Ahmet Yücesan yaptığı açıklamasında;

"2018’de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi." dedi.

Yüzde 20 oranında bir kayıpları olduğunu ifade eden ETBİR Başkanı Ahmet Yücesan;

"Yüzde 20’lik bir kaybımız varken sütteki zam yüzde 30’u, beyaz etteki zam yüzde 37’yi buldu" ifadelerini kullandı.

Kırmızı et fiyatlarına yapılacak zam oranını da açıklayan Yücesan;

"Bu yüzden Kurban Bayramı’ndan 1 ya da 1.5 ay sonra kırmızı ete yüzde 20’lik bir zam gelebilir. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır." dedi.

Cumhuriyet Gazetesinden Gamze Bal tarafından derlenen bilgiye göre son 10 yıl içinde maliyet artışlarının 2018 yılına kadar makul seviyede yükseldiği ancak ekonomik anlamda yaşanan sorunlardan dolayı 2018 yılının Ağustos ayından beri belirgin bir şekilde artışın meydana geldiği ifade edildi.

Yücesan bu konuda yaptığı açıklamasında üreticinin zora girdiğini ifade ederek;

"Bu durum halkın satın aldığı ürünlerde de anormal fiyat artışlarına yol açtı" dedi.

Üretimin düştüğünü ancak tüketimde azalma yaşandığını ifade eden Yücesan;

"Üretim düşüyor, tüketim azalıyor. Yıl sonuna kadar da bu olumsuzluğun düzeleceğini sanmıyorum. Tablo değişmeyecek." dedi.

Yorumlar (3)
Fatih 3 ay önce
Yarın birgün memlekette ic savaş çıkarsa ki insAllah çıkmaz bunu hükümet olarak siz yapıyorsunuz elinizde yetki var diye 85 milyon insani kukla gibi oynatiyorsunuz kendi ayağınıza sıkıyorsunuz haberiniz yok bu yokuşun birde inişi var kimse unutmasın
Fatih 3 ay önce
Cifciyi bitirdiniz simdi üretim düştü diyorsunuz tuzunuz kuru olan alt kesime yani asgari ucretlilere oluyor
tolga 3 ay önce
9 aydır et yiyemiyorum esnafım