ETBİR Başkanı Yücesan: Üreticiler Ete Yüzde 20 Zam Yapmak İstiyor

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan yaptığı açıklamalarında üreticilerin kırmızı ete yüzde 20 zam yapmak istediklerini ancak korkudan yapamadıklarını belirtti.

EKONOMİ 08.10.2019, 14:32
ETBİR Başkanı Yücesan: Üreticiler Ete Yüzde 20 Zam Yapmak İstiyor

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan yaptığı açıklamalarında üreticilerin yüzde 20 zam yapmak istediğini belirtti. Yücesan açıklamalarının devamında "Ancak iç piyasada tüketim düştüğü için kimse korkudan fiyatları artıramıyor" ifadelerine yer verdi.

ZAM YAPILACAK

Cumhuriyet’ten Gamze Bal'ın aktardıklarına göre Yücesan açıklamalarında bir yılda maliyetlerin yüzde 50 arttığını belirtti ve zammın şimdilik bekletildiğini, balık mevsiminin bitmesinden sonra kırmızı ete talebin artmasıyla zam yapılacağını vurguladı.

Konu ile ilgili olarak Yücesan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Yeni üretim yapılmıyor. Satışlar stoklar üzerinden yürüyor. Üretimdeki düşüşe yönelik TÜİK’in açıkladığı veriler eksik. Bu durum daha uygun fiyatlı etin sağlanması için ithalat yoluna başvurmalarına yol açabilir. Kısır bir döngü bu. İthalat yapılır, üretim düşer, döviz kaybı yaşanır ama ucuzluk sağlanamaz."

Yorumlar (0)