Ev Hanımlar Bu Haber Sizin İçin! Emekli Olup Devletten Aylık Maaş Alabilirsiniz

Ev Hanımları nasıl emekli olur? Ev hanımlarının emekli olabilmesi için yapması gereken işlemler neler? Emekli olmak isteyen ev hanımları hangi koşulları yerine getirmeli? Kamupersoneli.net ev hanımlarının emekliliklerine dair tüm detayları haberimizde aktarıyoruz.

EKONOMİ 14.11.2018, 18:29
Ev Hanımlar Bu Haber Sizin İçin! Emekli Olup Devletten Aylık Maaş Alabilirsiniz

Ev hanımları nasıl emekli olabilir? sorusu milyonlarca insan tarafından merak ediliyor. Herhangi bir meslek grubunda yer almayan ev hanımları yaşlandıklarında emekli olmanın yollarını arıyorlar. Kamupersoneli.net olarak ev hanımlarının nasıl emekli olabileceklerine dair tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. 

İşte çalışma hayatı içerisinde yer almayan ev hanımlarının emekli olmalarının detayları, 

EV HANIMLARI EMEKLİ OLABİLİRLER

Çalışma hayatı içerisinde bulunmayan ev hanımlarının emekli olabilmeleri için mevzuatta yer alan koşulları sağlamaları gerekiyor. Buna göre ev hanımlarının öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu'na belirli bir miktarda para yatırmış olmaları gerekiyor. Bunun için ise isteğe bağlı sigorta yöntemi ile ev hanımları emekli olabilirler. 

İsteğe bağlı sigorta yönteminde ödeme ve planlama detayları ise Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğüne başvuru yaparak öğrenebilirler. İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik ve sağlık primleri ödendiğinden vatandaş hem sağlık haklarından faydalanabilecek hem de en ileri de emekli olma imkanı yakalayacak.

Ev Hanımlarına Emeklilik Uyarısı

Emekli olmak isteyen ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta dışında emeklilik dışında, aktif çalışma olmadan prim yatırılarak emeklilik konusunda uzmanlardan çok önemli uyarılar geliyor. Bu konuda uzman görüşüne dair sorulan bir soru ve cevabını sizlerle paylaşıyoruz. 

Eşim ev hanımı sigortası yok. Sigorta yaptırmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap: Sayın Okurum, çalışma imkanı olmayan ev hanımları için en uygun sigortalılık isteğe bağlı sigortalılıktır. İsteğe bağlı sigortalı olma durumunda emeklilik ve sağlık primi ödeyeceğinden hem sağlıktan faydalanabilecek hem de ileride emekli olabilme imkanı olacaktır. Yapmanız gereken eşinizle beraber en yakın Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğüne başvurmaktır. Dışarıdan ödenen ve çalışmadan çalışıyormuş gibi gösterilen 4/a (SSK) primleri tespit edilmesi halinde iptal edilir. Aktif çalışma olmadan ödenecek primler hep risklidir. Bu nedenle aktif çalışma olmadan 4/a (SSK) primi ödemenizi tavsiye etmem.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (2)
Esra 12 ay önce
Soru Cevap kısmını anlamadım. SSK yı yatırmalı mıyız, yatırtmamalı mıyız? Bir hak veriliyorsa neden tehlikeli olsun ?
Rafet ozkul 12 ay önce
Birde su konu var 1997 yilinda babam annemi istege bagli bagkura kaydetmis 1-2 ay prim odemis bir daha imkanlar el vermemis odeyememis simdi geriye dogru odeme olsa annemin yas yil prim hepsi tastamam olacak.butun bagkurlara geriye dogru odeme varda bu istege bagli bagkurlularin gunahi ne hepitopu zaten bu konudan magdur 8000 kisi var bildigim kadariyla neler yaptim kimlerle gorustum ama yok istege bagli bagkurada geriye donuk odeme cikarilsin