Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Ev hanımları nasıl emekli olur? Ev hanımlarının emekli olabilmesi için yapılması gerekenler neler? Kamupersoneli.net olarak siz okuyucularımıza ev hanımlarının nasıl emekli olabileceğine dair detayları haberimizde aktarıyoruz.

EKONOMİ 26.08.2018, 18:20
Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Çalışma hayatı içinde yer alan milyonlarca vatandaşın en büyük hayali yaşlılıklarında rahat etmek ve emekli olmaktır. Bunun için çalışma hayatları boyunca büyük fedakarlıklar gösteren vatandaşlar gerekli olan şartları yerine getirme uğraşındalar. 

Bu kapsamda emekli olmak adına mevzuatta yer alan yaş şartı, prim şartı ve gün şartını sağlamak için uğraş veren vatandaşlar ise bu şartları tamamladıklarında emeklilik hakkı elde ediyorlar. 

Ancak çalışma hayatı içinde yer almayan vatandaşlar özellikle ev hanımları nasıl emekli olur? İşte bu sorunun cevabını sizlere aşağıda tüm detayları ile aktarıyoruz. 

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLUR?

Emekli olmak isteyen ev hanımları isteğe bağlı sigorta ile emeklili olabiliyorlar. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğüne başvuru yaparak isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik ve sağlık primleri ödendiğinden vatandaş hem sağlık haklarından faydalanabilecek hem de en ileri de emekli olma imkanı yakalayacak. 

Ayrıca ev hanımlarının emekli olmalarına ilişkin Takvim'in uzman yazarına sorulan soru ve cevabıda sizlere bilgi edinme konusunda oldukça açıklayıcı. Emekli olmak isteyen kadınlara yönelik soru-cevap,

Eşim ev hanımı sigortası yok. Sigorta yaptırmak istiyorum. Ne yapmalıyım? 

Cevap: Sayın Okurum, çalışma imkanı olmayan ev hanımları için en uygun sigortalılık isteğe bağlı sigortalılıktır. İsteğe bağlı sigortalı olma durumunda emeklilik ve sağlık primi ödeyeceğinden hem sağlıktan faydalanabilecek hem de ileride emekli olabilme imkanı olacaktır. Yapmanız gereken eşinizle beraber en yakın Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğüne başvurmaktır. Dışarıdan ödenen ve çalışmadan çalışıyormuş gibi gösterilen 4/a (SSK) primleri tespit edilmesi halinde iptal edilir. Aktif çalışma olmadan ödenecek primler hep risklidir. Bu nedenle aktif çalışma olmadan 4/a (SSK) primi ödemenizi tavsiye etmem.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)