Ev Hanımları Sizlerde Emekli Olup Aylık Maaş Alabilirsiniz

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için neler yapması gerekiyor? Ev hanımları hangi şartlar ve durumlarda emekli olurlar? Ev hanımlarının emekli olabilmek adına yapmaları gereken işlemler neler? Tüm bu soruların cevaplarını siz okuyucularımız için derledik.

EKONOMİ 17.10.2018, 18:19 18.10.2018, 01:06
Ev Hanımları Sizlerde Emekli Olup Aylık Maaş Alabilirsiniz

Çalışma hayatı içerisinde yer almayan ev hanımlarının emekli olabilmeleri mümkün. Peki ev hanımları nasıl emekli olabilirler?

Ev hanımlarının emekli olabilmleri adına sağlamaları egreken şartları, yapmaları gereken işlemleri ve tercih edebilecekleri yolları siz okuyucularımız için kapsamlı olarak aktarıyoruz. İşte ev hanımlarının emekli olabilmeleri adına yapmaları gerekenler,

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLABİLİRLER?

Türkiye geneli milyonlarca kadın çeşitli nedenlerden dolayı çalışma hayatı içerisinde yer alamıyorlar. Ancak bu kadınlarda emekli olabilirler. Bu konuda kadınların yapmaları gereken bazı işlemler var. Emekli olmak isteyen ev hanımları emeklili olabilirler. İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyen kadınlar ayrıca emeklilik ve sağlık primleri ödendiğinden dolayı hem sağlık hizmetlerinden de faydalanabiliyorlar. 

İsteğe bağlı sigortanın prim tutarlarına dair detaylar ve başvurular Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğünden öğreniliyor. Kadınlar buralara bizzat başvuruda bulunarak isteğe bağlı sigorta işlemlerini başlatabiliyorlar. 

EV HANIMLARININ EMEKLİ OLMASINA YÖNELİK SORU CEVAP

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta yaparak emekli olmaları Takvim'de bu konuda yazı yazan bir uzmana soruldu. Konuya dair önemli tavsiyeler veren SGK uzmanına sorulan soru ve yanıtı şu şekilde,

Eşim ev hanımı sigortası yok. Sigorta yaptırmak istiyorum. Ne yapmalıyım? 

Cevap: Sayın Okurum, çalışma imkanı olmayan ev hanımları için en uygun sigortalılık isteğe bağlı sigortalılıktır. İsteğe bağlı sigortalı olma durumunda emeklilik ve sağlık primi ödeyeceğinden hem sağlıktan faydalanabilecek hem de ileride emekli olabilme imkanı olacaktır. Yapmanız gereken eşinizle beraber en yakın Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğüne başvurmaktır. Dışarıdan ödenen ve çalışmadan çalışıyormuş gibi gösterilen 4/a (SSK) primleri tespit edilmesi halinde iptal edilir. Aktif çalışma olmadan ödenecek primler hep risklidir. Bu nedenle aktif çalışma olmadan 4/a (SSK) primi ödemenizi tavsiye etmem.
Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (1)
kemal kiraz 1 yıl önce
65 sene öde he