Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Tam Listesi! Haziran Ayı Hasta ve Engellilere 1305 TL Evde Bakım Parası Ödemesi

2019 yılı Haziran sonuna geldiğimiz şu günlerde evde bakım parası ödemesi yapılmaya illerde yaşayan vatandaşlar tarafından ödemelerin ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Evde bakım parası Aile Bakanlığı tarafından her ayın 15'inden önce veya bazı durumlarda ise 15'inden sonra ödenmektedir. Hasta ve engellilere evde bakım parası 1305 Türk Lirası (TL) olarak ödenmektedir. Peki evde bakım maaşı yatan illerin tam listesinde hangi iller bulunmaktadır? İşte ayrıntılar.

EKONOMİ 26.06.2019, 18:51 26.06.2019, 19:10 Kerim Solak
Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Tam Listesi! Haziran Ayı Hasta ve Engellilere 1305 TL Evde Bakım Parası Ödemesi

2019 yılı evde bakım maaş ödemeleri her ay düzenli olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hasta ve engellilere evde bakım parası ödemesi yapılıyor ve vatandaşlara yardımcı olunması amaçlanmaktadır.

Evde bakım maaşının yatan iller hangileri olduğu 2019 yılı Haziran ayında araştırılmaya devam ediyor. Evde bakım parası sorgulama işlemlerinin yanı sıra hangi illerde evde bakım parasının yattığı, yatmayan illerde ise ne zaman yatacağı konusunda detayların sorgulaması gerçekleştiriliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım maaşı almak isteyenlerin hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenen raporunda engellilik oranı en az yüzde 50 olmak zorundadır.

Ayrıca rapor içerisinde ağır engelli kısmında evet ibaresi bulundurulmalıdır. Söz konusu raporu alan hasta ve engelli vatandaşlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım parası ödemesi yapılabilmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA EKRANI

2019 yılı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşı yatan ve yatmayan iller SMS ve e- Devlet üzerinden sorgulanabilecektir.

e- Devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulamak isteyenler kendilerine ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e- Devlet şifresini kullanarak erişim sağlayabilir. Evde bakım parası sorgulama ekranı  Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama yazan ekran üzerinde yer almaktadır.

Bu ibareyi bulamayanlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesinin alt kısmına bakabilir.

SMS ile evde bakım parası sorgulaması yapmak isteyenler ise Ziraat Katılım Bankası üzerinden cep telefonlarının mesaj kısmına BAKIYE yazarak 4747'ye mesaj atmak zorundalar.

Gelen mesajda bakiyenizin kaç olduğu görünecektir. Ancak mesaj gönderme işlemi nedeniyle 1 sms ücreti operatörünüz tarafından alınacaktır. Ücretiniz yoksa mesaj gönderilemeyecektir...

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLERİN TAM LİSTESİ

2019 yılı Haziran ayı evde bakım parası şu illerde yatırılmaktadır;

"Ordu, Bolu, Osmaniye, İstanbul, Adıyaman, Tokat, Tekirdağ, Kırklareli, Aksaray, Amasya, Zonguldak, Van, Mersin, Konya, Denizli, Sivas, Manisa, Niğde, Eskişehir, Kocaeli, Ankara, Bilecik, Şanlıurfa, Sakarya, Karabük, Şırnak, Çanakkale, Aydın, Giresun, Antalya, Trabzon, Uşak, Malatya, Samsun, Edirne, Bursa, Isparta, Adana, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Balıkesir, Kayseri, Kırşehir, Çorum, İzmir, Hatay, Düzce, Yozgat ve Elazığ"

Yorumlar (0)