Evi Olanlar Dikkat! Son Tarih 31 Mayıs 2018

Emlak Vergisi ilk taksiti 31 Mayıs 2018 tarihine kadar ödenecek. Ev hanımlarının yanı sıra, emekli vatandaşlar, işsizler, engelliler, gaziler ve şehit yakınları vergi ödemeyecek. Peki ödemeler nasıl yapılacak? İşte detaylar.

Evi Olanlar Dikkat! Son Tarih 31 Mayıs 2018

Belediyeler tarafından 25 milyon ev sahibinden milyarlarca lira emlak vergisi toplanıyor. Bu vergiler belediyeler için bulunmaz bir kaynak konumunda.

Mayıs ve Kasım aylarında iki taksit halinde ödeme yapılabilen vergiden bazı kişiler muaf oluyor.

Söz konusu yasaya göre işsizler emekli maaşıyla geçim sağlayanlar dul ve yetimler dahil olmakla beraber ev hanımları, geliri bulunmayanlar, gaziler ve şehitlerin dul ve yetimleri vergi ödemiyor.

Sıfır vergiden yararlanmak için evin brüt 200 metrekareyi aşmaması ve sadece bir konutun olması gerekmekte.

Bununla beraber vergi borcu çıkarılan veya vergi ödeyen milyonlarca vatandaş bulunmakta.

Bunun önüne geçilmesi amacıyla vergi muafiyetinden faydalanmak adına mutlaka belediyelere başvuru yaparak vergi muafiyeti formu doldurarak bizzat başvuru yapılması gerekmekte.

Bu detayları bilmeden emlak vergisi ödemesi yapan emeklilerin yanı sıra ev hanımları, işsizler, engelliler, gazilerle beraber şehit dul ve yetimleri yersiz ödemesinin iadesi için belediyelere itiraz ederek geriye dönük 5 yıllık emlak vergisini isteme talebinde bulunabilir.

Bunun için belediyenin emlak birimine, Vergi Usul Kanunu Madde 120/2’yi dayanak göstererek düzeltme dilekçesi verilmesi gerekmektedir.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 18:44
YORUM EKLE